16.03.2023

Postanowienie SN z dnia 16 marca 2023 r., sygn. III USK 112/22

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Bohdan Bieniek

w sprawie z odwołania K. S. prowadzącej działalność gospodarczą pod nazwą A.
‎od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału we Wrocławiu
‎o podleganie ubezpieczeniom społecznym,
‎na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 16 marca 2023 r.,
‎na skutek skargi kasacyjnej odwołującej się od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu
‎z dnia 7 października 2021 r., sygn. akt III AUa 109/21,

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2. zasądza od odwołującej się na rzecz organu rentowego kwotę 240 (dwieście czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu, wyrokiem z dnia 7 października 2021 r., oddalił apelację odwołującej się od wyroku Sądu Okręgowego we Wrocławiu z dnia 25 listopada 2020 r., mocą którego oddalono odwołanie K. S. od decyzji organu rentowego z dnia 8 maja 2019 r. stwierdzającej, że ubezpieczona jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą nie podlega ubezpieczeniom społecznym od dnia 1 marca 2014 r.

Powyższy wyrok zaskarżyła skargą kasacyjną pełnomocnik odwołującej się. We wniosku o przyjęcie jej do rozpoznania powołała się na podstawy określone w art. 398§ 1 pkt 1 k.p.c., to jest w sprawie występuje istotne zagadnienie prawne, a mianowicie niezbędna jest wykładnia art. 6 ust. 1 pkt 5, art. 12 ust. 1, art. 13 pkt 4 i art. 14 ust. 1 ustawy z dnia z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (jednolity tekst: Dz.U z 2022 r., poz. 1009, dalej ustawa systemowa) w związku z art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (jednolity tekst: Dz.U. z 2017 r., poz. 2168) w zakresie określenia granic weryfikacji podstaw do objęcia ubezpieczeniem społecznym osób (kobiet) prowadzących pozarolniczą działalność, przy uwzględnieniu z jednej strony braku ustawowego zakazu rozpoczynania i prowadzenia działalności przez kobietę w ciąży, a z drugiej braku poglądu, zgodnie z którym działalność gospodarcza musi od początku generować przychód. Brak wyznaczenia tych ram dla organów państwowych prowadzi, w ocenie skarżącej, do dowolnego kształtowania sytuacji życiowej ubezpieczonych przez te organy i w rezultacie godzi w podstawowe zasady systemu ubezpieczeń społecznych wyrażone w art. 2a ustawy systemowej, zgodnie z którym ustawa stoi na gruncie równego traktowania wszystkich ubezpieczonych bez względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, stan cywilny oraz stan rodzinny.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp