Postanowienie SN z dnia 16 marca 2023 r., sygn. III USK 112/22
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Bohdan Bieniek
w sprawie z odwołania K. S. prowadzącej działalność gospodarczą pod nazwą A.
od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału we Wrocławiu
o podleganie ubezpieczeniom społecznym,
na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 16 marca 2023 r.,
na skutek skargi kasacyjnej odwołującej się od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu
z dnia 7 października 2021 r., sygn. akt III AUa 109/21,
1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,
2. zasądza od odwołującej się na rzecz organu rentowego kwotę 240 (dwieście czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.
UZASADNIENIE
Sąd Apelacyjny we Wrocławiu, wyrokiem z dnia 7 października 2021 r., oddalił apelację odwołującej się od wyroku Sądu Okręgowego we Wrocławiu z dnia 25 listopada 2020 r., mocą którego oddalono odwołanie K. S. od decyzji organu rentowego z dnia 8 maja 2019 r. stwierdzającej, że ubezpieczona jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą nie podlega ubezpieczeniom społecznym od dnia 1 marca 2014 r.
Powyższy wyrok zaskarżyła skargą kasacyjną pełnomocnik odwołującej się. We wniosku o przyjęcie jej do rozpoznania powołała się na podstawy określone w art. 398§ 1 pkt 1 k.p.c., to jest w sprawie występuje istotne zagadnienie prawne, a mianowicie niezbędna jest wykładnia art. 6 ust. 1 pkt 5, art. 12 ust. 1, art. 13 pkt 4 i art. 14 ust. 1 ustawy z dnia z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (jednolity tekst: Dz.U z 2022 r., poz. 1009, dalej ustawa systemowa) w związku z art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (jednolity tekst: Dz.U. z 2017 r., poz. 2168) w zakresie określenia granic weryfikacji podstaw do objęcia ubezpieczeniem społecznym osób (kobiet) prowadzących pozarolniczą działalność, przy uwzględnieniu z jednej strony braku ustawowego zakazu rozpoczynania i prowadzenia działalności przez kobietę w ciąży, a z drugiej braku poglądu, zgodnie z którym działalność gospodarcza musi od początku generować przychód. Brak wyznaczenia tych ram dla organów państwowych prowadzi, w ocenie skarżącej, do dowolnego kształtowania sytuacji życiowej ubezpieczonych przez te organy i w rezultacie godzi w podstawowe zasady systemu ubezpieczeń społecznych wyrażone w art. 2a ustawy systemowej, zgodnie z którym ustawa stoi na gruncie równego traktowania wszystkich ubezpieczonych bez względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, stan cywilny oraz stan rodzinny.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty