Postanowienie SN z dnia 7 marca 2023 r., sygn. III USK 134/22
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Romuald Dalewski
w sprawie z odwołania A. M.
od decyzji Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w W.Oddziału Regionalnego w O.
o rentę rolniczą,
na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 7 marca 2023 r.,
na skutek skargi kasacyjnej odwołującej się od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu
z dnia 11 marca 2021 r., sygn. akt III AUa 1695/20,
1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,
2. zasądza od A. M. na rzecz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w W. Oddziału Regionalnego w O. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego,
3. przyznaje od Skarbu Państwa - Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu na rzecz radcy prawnego K. J. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych, powiększoną o należną stawkę podatku od towarów i usług, tytułem zwrotu kosztów pomocy prawnej udzielonej ubezpieczonej z urzędu w postępowaniu kasacyjnym.
UZASADNIENIE
Wyrokiem z 20 kwietnia 2020 r. Sąd Okręgowy oddalił odwołanie wnioskodawczyni A. M. od decyzji Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z 14 czerwca 2019 r., odmawiającej przyznania jej prawa do renty rolniczej i orzekł o kosztach postępowania.
Sąd pierwszej instancji ustalił, że A. M., urodzona […] 1982 r., 11 marca 2019 r. złożyła do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w O. wniosek o przyznanie prawa do renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym.
Zarówno lekarz rzeczoznawca Kasy, jak i komisja lekarska Kasy stwierdziły, że wnioskodawczyni nie jest całkowicie niezdolna do pracy, co stanowiło podstawę wydania zaskarżonej decyzji.
W orzeczeniu Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w K. z 1 sierpnia 2016 r. zaliczono A. M. do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności od 7 grudnia 2009 r. do 31 sierpnia 2019 r. Aktualnie u wnioskodawczyni rozpoznano schizofrenię paranoidalną. Wnioskodawczyni od 2003 r. wykazuje objawy choroby psychicznej o obrazie schizofrenii paranoidalnej, z powodu której była do tej pory 11 razy leczona szpitalnie, ostatnio w okresie 9-27 sierpnia 2014 r. Przyczyną hospitalizacji było zaostrzenie procesu schizofrenicznego, jak i sytuacja rodzinna (mąż ZZA). W badaniu psychologicznym stwierdzono u wnioskodawczyni obniżenie sprawności intelektualnej do poziomu upośledzenia umysłowego lekkiego, objawy procesu schizofrenicznego, a także cechy organicznego uszkodzenia CUN. Aktualnie wnioskodawczyni nie ujawnia urojeń, przeczy omamom, w obrazie choroby dominują wyraźnie zaznaczone objawy negatywne schizofrenii pod postacią powierzchownego kontaktu, sztywności i jednostajności afektywnej, obniżenia funkcji poznawczych do poziomu upośledzenia lekkiego, nikłego wglądu w chorobę i swojego funkcjonowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty