07.06.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 7 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.173.2023.1.RK

Skutki podatkowe zawartych z Klientami umów leasingu oraz pożyczek

Interpretacja indywidualna

– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest:

prawidłowe, w zakresie uznania, że Opłaty dodatkowe należne od Korzystających, zgodnie z umową leasingu nie stanowią wynagrodzenia za czynności podlegające opodatkowaniu VAT (pytanie oznaczone nr 1) oraz prawa do odliczenia podatku VAT wynikającego z faktur wystawionych przez firmy windykacyjne, dokumentujących nabywane przez Państwa usługi (pytanie oznaczone nr 3),

nieprawidłowe, w zakresie uznania, że Opłaty windykacyjne, którymi obciążani są Klienci nie stanowią wynagrodzenia za czynności podlegające opodatkowaniu VAT (pytanie oznaczone nr 2).

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 kwietnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 5 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych zawartych z Klientami umów leasingu oraz pożyczek.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

(...) S.A. (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka”) jest podmiotem prowadzącym działalność finansową. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka świadczy między innymi usługi leasingu operacyjnego wskazane w art. 17b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa CIT”) oraz leasingu finansowego, o którym mowa w art. 17f ustawy CIT na rzecz Korzystających (dalej: „Korzystający”). Spółka udziela również finansowania w formie pożyczek na rzecz Pożyczkobiorców (dalej: „Pożyczkobiorcy”).

Znaczną część przedmiotów leasingu z umów, o których mowa powyżej, stanowią pojazdy silnikowe w rozumieniu ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz. U. 2021 r. poz. 450 ze zm.), a w szczególności samochody osobowe, ciężarowe/dostawcze, specjalne jak i wolnobieżne. W podstawowym okresie umowy leasingu Spółka nie ma prawa do używania przedmiotów umów leasingu. Tylko i wyłącznie Korzystającym przysługuje prawo posiadania tych przedmiotów, a także ich używania lub używania i pobierania pożytków, a w ślad za przedstawionymi powyżej uprawnieniami idzie wyłączna odpowiedzialność Korzystających za przedmioty leasingu w okresie obowiązywania umowy leasingu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne