Interpretacja indywidualna z dnia 2 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.247.2023.2.MSO
Interpretacja indywidualna w kwestii obowiązku odprowadzenia podatku VAT z tytułu świadczenia poradnictwa obywatelskiego za wynagrodzeniem w ramach zorganizowanego przez Miasto punktu świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej.
Interpretacja indywidualna
- stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
26 marca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 26 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w kwestii obowiązku odprowadzenia podatku VAT z tytułu świadczenia poradnictwa obywatelskiego za wynagrodzeniem w ramach zorganizowanego przez Miasto punktu świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 26 maja 2023 r. i 30 maja 2023 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Od 3 kwietnia 2017 r. prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą, której wiodącym przedmiotem jest prowadzenie sklepu (…) ul. (…) (47.11.Z) oraz dodatkową działalność jako doradca obywatelski. Jest Pan czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. W dniu 29 grudnia 2019 r. uzyskał Pan zaświadczenie potwierdzające posiadanie wiedzy i umiejętności z zakresu świadczenia poradnictwa obywatelskiego wydane przez podmiot uprawniony do prowadzenia szkolenia oraz kursu doszkalającego, tj. doradcy obywatelskiego. Instytucja doradcy została opisana w art. 11 ust. 3a Ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej z dnia 5 sierpnia 2015 r. – dalej: „ustawa npp npo”. Poradnictwo obywatelskie nie mieści się w zakresie działalności prawniczej, jest kwalifikowane według kodu PKD jako: 88.99.Z.: Pozostała pomoc społeczna bez zakwaterowania, gdzie indziej niesklasyfikowana. Poradnictwo obywatelskie nie jest Pana przedmiotem działalności gospodarczej. Od stycznia 2020 r. świadczy Pan nieodpłatne poradnictwo obywatelskie. Każdego roku zawiera Pan warunkową umowę zlecenia ze Stowarzyszeniem (…) z siedzibą (…) na świadczenie nieodpłatnej pomocy prawnej/nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego/nieodpłatnej mediacji. Przedmiotem umowy jest świadczenie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego za wynagrodzeniem w ramach zorganizowanego przez (…), Miasto (…) oraz Miasto (…) punktu świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej oraz obywatelskiej, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. Stowarzyszenie nie jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Umowa polega na tym, że dyżuruje Pan, świadcząc nieodpłatne poradnictwo obywatelskie w Punkcie (…) w wymiarze: poniedziałki od godziny 14:00 do 18:00, we wtorki od 10:00 do 14:00, w (…) od godz. 14:00 do godz. 18:00, (…) od godziny 13:00 do 17:00 i w (…) od godziny 11:30 do 15:30. Miejsca dyżurów zostały wyznaczone przez miasta organizujące dane punkty, zgodnie z art. 8 ust. 1 i 10 ustawy npp npo. Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się według kolejności zgłoszeń, po umówieniu terminu wizyty. Zgłoszeń dokonuje się telefonicznie pod numerem telefonu wskazanym przez Urząd Miasta. Miasto oprócz dokonywania zgłoszeń telefonicznych może również umożliwić dokonywanie zgłoszeń za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z art. 8 ust. 4 i 5 ustawy npp npo.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty