16.02.2023

Postanowienie SN z dnia 16 lutego 2023 r., sygn. II PSK 18/22

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Halina Kiryło

w sprawie z powództwa P. P.
‎przeciwko P. Spółce Akcyjnej z siedzibą w W.
‎o przywrócenie do pracy, wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, odszkodowanie za naruszenie zasad równego traktowania w zatrudnieniu, zadośćuczynienie za stosowanie mobbingu,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 16 lutego 2023 r.,
‎skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie
‎z dnia 27 kwietnia 2021 r., sygn. akt XXI Pa 589/19,

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;

2. zasądza od powódki P. P. na rzecz P. Spółki Akcyjnej z siedzibą w W. kwotę 2 115 (dwa tysiące sto piętnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

Sąd Okręgowy w Warszawie wyrokiem z Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie dnia 27 kwietnia 2021 r. oddalił apelację powódki P. P. od wyroku Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie z dnia 1 lipca 2019 r., którym zasądzono od pozwanej P. spółki akcyjnej z siedzibą w W. na rzecz powódki kwotę 24.323,01 zł tytułem odszkodowania za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę oraz oddalono powództwo w pozostałym zakresie.

W wywiedzionej od powyższego wyroku skardze kasacyjnej powódka, zaskarżając wyrok Sądu drugiej instancji w całości, podniosła zarzut naruszenia prawa procesowego - art. 386 § 4 k.p.c., wskutek braku rozpoznania istoty sprawy, przez mające wpływ na wynik sprawy zaniechanie zbadania całej materialnej podstawy żądania pozwu w szczególności brak ustaleń faktycznych co do okoliczności i przyczyn wypowiedzenia skarżącej umowy o pracę oraz poprzedzających je zarzutów powódki co do stosowanego wobec niej mobbingu oraz dyskryminacji.

Skarżąca podniosła również zarzut naruszenia prawa materialnego, przez: 1) błędną wykładnię art. 45 § 1 k.p. i przyjęcie, że (-) przedstawienie sporządzonych przez pracownika opinii prawnych komisji antymobbingowej powołanej przez pracodawcę dla wykazania stosowanego wobec tego pracownika mobbingu może stanowić naruszenie zasady poufności oraz Kodeksu etyki radcy prawnego, a tym samym uzasadniać wypowiedzenie umowy o prace, (-) poinformowanie pracodawcy o możliwości wystąpienia na drogę prawną w związku z zarzucaną dyskryminacją przez odmowę awansowania może stanowić „szantaż”, a tym samym uzasadniać wypowiedzenie umowy o pracę, (-) poinformowanie o konflikcie personalnym rzecznika dyscyplinarnego Okręgowej Izby Radców Prawnych może być przekroczeniem granic dopuszczalnej krytyki przełożonego i rozpowszechnianiem mogących godzić w dobre imię pracodawcy oraz przełożonego informacji i może uzasadniać wypowiedzenie umowy o pracę w sytuacji, gdy przełożony złożył podobną skargę na pracownika, (-) nagrywanie rozmów z bezpośrednim przełożonym dla wykazania stosowanego wobec pracownika mobbingu może uzasadniać wypowiedzenie umowy o pracę; 2) błędną wykładnię art. 45 § 1 i § 3 w związku z art. 9 i art. 32 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych, przez przyjęcie, że zasadność wypowiedzenia umowy o pracę, a nawet niecelowość przywrócenia pracownika do pracy stanowią w odniesieniu do szczególnie chronionego członka związku zawodowego wystarczające przesłanki do uznania sprzeczności z zasadami współżycia społecznego jego żądania przywrócenia do pracy; 3) błędną wykładnię art. 8 k.p., przez przyjęcie, że okoliczności uzasadniające, w ocenie Sądu, wypowiedzenie szczególnie chronionemu członkowi związku zawodowego umowy o pracę wystarczają jednocześnie do stwierdzenia sprzeczności z zasadami współżycia społecznego jego żądania przywrócenia do pracy; 4) niewłaściwe zastosowanie art. 8 k.p., przez (-) brak wskazania, w jaki sposób związek zawodowy nadużył prawa ,obejmując szczególną ochroną swojego członka i powierzając mu negocjowanie układu zbiorowego pracy, (-) brak wskazania, w jaki szczególny i ciężki sposób oraz jakie konkretnie zasady współżycia społecznego naruszył szczególnie chroniony członek związku zawodowego, (-) umożliwienie pracodawcy powołania się na zasady współżycia społecznego wbrew zasadzie czystych rąk.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp