Interpretacja indywidualna z dnia 1 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.78.2023.2.MM
Środki pieniężne będące przedmiotem Umowy Pożyczki w chwili jej zawarcia będą się znajdowały poza terytorium Polski oraz Umowa Pożyczki zostanie zawarta poza terytorium Polski (tj. w Wielkiej Brytanii, zgodnie z art. 70 § 2 Kodeksu cywilnego).
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 13 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umów pożyczki dotyczących kolejnych transz pożyczki. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 16 maja 2023 r. (wpływ 17 maja 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest spółką komandytową z siedzibą w Polsce (dalej: Spółka lub Wnioskodawca).
Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Rok obrotowy Wnioskodawcy pokrywa się z rokiem kalendarzowym.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie ... Przedmiotem działalności gospodarczej Spółki jest ....
Wnioskodawca jako polski rezydent podatkowy, podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, zawarł w dniu 24 października 2022 r. z podmiotem z Wielkiej Brytanii (dalej: Pożyczkodawca) umowę ramową dotyczącą pożyczki rewolwingowej - Master Agreement (dalej: Umowa Ramowa) oraz, w wykonaniu Umowy Ramowej, umowę pożyczki dotyczącą pierwszej transzy pożyczki (dalej: Umowa Pożyczki). Ogólne warunki pożyczki zostały zawarte w Umowie Ramowej, która nie stanowi umowy pożyczki w rozumieniu art. 720 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. 2022 poz. 1360) (dalej: KC) i przewiduje, że każda transza pożyczki będzie wypłacana na podstawie odrębnej umowy pożyczki. Procedura zawarcia Umowy Pożyczki dotyczącej pierwszej transzy przebiegała w następujący sposób. Warunki pożyczki, które były przedmiotem uzgodnień pomiędzy Spółką i Pożyczkodawcą, zostały w ostatecznej wersji przedstawione Spółce przez Pożyczkodawcę. Warunki te zostały zaakceptowane przez Spółkę, co zostało potwierdzone podpisaniem przez Spółkę Umowy Ramowej i Umowy Pożyczki w dniu 13 października 2022 r. w Paryżu. Umowa Ramowa i Umowa Pożyczki zostały następnie przedstawione Pożyczkodawcy i podpisane przez niego w jego siedzibie w Wielkiej Brytanii w dniu 24 października 2022 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty