Interpretacja indywidualna z dnia 30 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.76.2023.2.MD
W tak przedstawionym stanie faktycznym, skoro jak Pan zaznaczył, w orzeczeniu zostało wskazane, że niepełnosprawność jest związana z chorobą neurologiczną mającą wpływ na narząd ruchu, to wskazać należy, że ma Pan prawo do skorzystania ze zwolnienia wynikającego z treści art. 8 pkt 6 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 lutego 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 27 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zakupu samochodu przez osobę z orzeczoną niepełnosprawnością. Uzupełnił Pan wniosek – w odpowiedzi na wezwanie – w pismach z 26 kwietnia 2023 r. (daty wpływu – 26 kwietnia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Zakupił Pan samochód osobowy, na podstawie umowy cywilnoprawnej i – zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi – powinien Pan zapłacić podatek PCC-3.
W objaśnieniach do deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3), w sekcji nr I „Objaśnienia ogólne” w punkcie nr 3 „Deklaracji nie składa się, gdy: podatnikiem jest: kupujący na własne potrzeby sprzęt rehabilitacyjny, wózki inwalidzkie, motorowery, motocykle lub samochody osobowe – jeśli ma: orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności w związku ze schorzeniami narządów ruchu.”
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty