15.02.2023

Postanowienie SN z dnia 15 lutego 2023 r., sygn. II UZ 47/22

Sąd Najwyższy w składzie:

Prezes SN Piotr Prusinowski (przewodniczący)
‎SSN Bohdan Bieniek (sprawozdawca)
‎SSN Krzysztof Rączka

w sprawie z odwołania D. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w G.
‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w Gdańsku
‎z udziałem P. C, P. K. oraz R. T. o ustalenie istnienia bądź nieistnienia obowiązku podlegania ustawodawstwu polskiemu w zakresie ubezpieczeń społecznych w stosunku do P. G., P. K. i R. T.,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 15 lutego 2023 r.,
‎zażalenia organu rentowego na wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku
‎z dnia 31 marca 2022 r., sygn. akt III AUa 278/21,

oddala zażalenie.

UZASADNIENIE

Sąd Apelacyjny w Gdańsku, wyrokiem z dnia 31 marca 2022 r., uchylił zaskarżony wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku z dnia 30 listopada 2020 r. oraz poprzedzające go decyzje organu rentowego: z dnia 15 listopada oraz 15 i 17 grudnia 2015 r. i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania bezpośrednio organowi rentowemu.

W ocenie Sądu Apelacyjnego, apelacja płatnika składek (D. Sp. z o.o. w G., dalej jako Spółka) była zasadna. W sprawie spór sprowadzał się do ustalenia, czy we wskazanych w decyzjach okresach w stosunku do: R. T., P. G. oraz P. K. powinno mieć zastosowanie ustawodawstwo polskie, czy też francuskie. Wyjaśnienie tego problemu wymagało też zbadania, czy pozwany w ramach rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) NR 987/2009 z dnia 16 września 2009 r. dotyczącego wykonywania rozporządzenia (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego mógł ustalić w odniesieniu do polskiego pracownika ustawodawstwo innego kraju, w którym on świadczył pracę. Sąd odwoławczy zaznaczył, że pozwany uchylił wydane przez siebie zaświadczenie A-1, bowiem przyjął, iż w okresie od stycznia 2013 r. do maja 2015 r. Spółka nie prowadziła w Polsce znacznej części działalności w rozumieniu przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego obowiązujących w UE. Potwierdzeniem tego są dane z rejestrów sprzedaży za lata 2013-2015, z których wynika, że Spółka w okresie badanym prowadziła swoją działalność głównie za granicą, a działalność wykonywana na terenie Polski, jeśli była prowadzona, to w nieznacznym wymiarze. Obrót w Polsce, występujący w dwóch miesiącach 2014 r. wynosił 0,11% rocznego obrotu. Nadto, nie przedłożono dokumentów potwierdzających wykonywanie przez R. T., P. G. oraz P. K. pracy na terenie Polski.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp