Interpretacja indywidualna z dnia 26 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.79.2023.1.MM
Umowa zamiany nieruchomości zawarta z pasierbem i jego żoną – a możliwość zastosowania zwolnienia z art. 9 pkt 5 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 marca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 30 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych umowy zamiany nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym w zabudowie szeregowej na lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wraz z żoną jest Pan od 2000 r. właścicielem nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym w zabudowie szeregowej posiadającej KW o nr … o powierzchni mieszkalnej budynku: 149 m2, powierzchnia gruntu 203 m2. Nieruchomość (segment środkowy budynku wielorodzinnego posiadającego wspólny dach i wspólne ściany działowe oraz 4 odrębne, wydzielone lokale mieszkalne z osobnymi wejściami z gruntu) jest położona w … . Potwierdzeniem, że wyżej wymieniona nieruchomość gruntowa jest zabudowana budynkiem mieszkalnym jest Wypis z kartoteki budynków (…) wraz z Wyrysem z mapy ewidencyjnej (…) oraz Wypis z rejestru gruntów (…).
Syn żony a Pana pasierb wraz z synową od 2021 r. są współwłaścicielami własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nr 17 o powierzchni 76 m2 położonego w … posiadającego KW o nr …. Powyższy lokal został przez nich zakupiony z rynku pierwotnego w listopadzie 2021 r. Akt Notarialny przenoszący na nich prawo własności do lokalu mieszkalnego został sporządzony w grudniu 2022 r.
Uznaliście Państwo, iż zamiana nieruchomości pomiędzy Wami przyniesie obu stronom wiele korzyści. W tym celu chcielibyście zawrzeć umowę zamiany powyższych nieruchomości. Syn z synową są rodzicami dwóch córek w wieku 5 lat i 8 lat, mieszkających z nimi. Zamiana mieszkania na większą nieruchomość wiązałaby się dla nich z poprawą warunków mieszkaniowych dla całej rodziny (możliwość wychowywania dzieci w spokojnej, bezpiecznej okolicy, poprawa warunków lokalowych - osobne pokoje dla dzieci, możliwość przebywania dzieci na świeżym powietrzu - ogródek, lepszy dojazd do pracy, itp). Dla Pana i Pana żony natomiast zamieszkanie w mniejszej nieruchomości jest znacznie bardziej korzystne ekonomicznie, gdyż wiąże się z ponoszeniem mniejszych opłat za użytkowanie nieruchomości (opłaty eksploatacyjne, wydatki związane z remontami nieruchomości wynikające z 22 letniego użytkowania, bieżące naprawy itp.). Ze względu na położenie nieruchomości Pana i Pana żony (S.) oraz jej stan techniczny (wymaga remontu) i fakt, że lokal mieszkalny należący do syna i synowej jest nowy i położony w … w dzielnicy, w której ceny nowych nieruchomości są wyższe niż w S. obie nieruchomości zostały wycenione na podobną kwotę. Na skutek umowy zamiany Pan wraz z żoną staniecie się wyłącznymi właścicielami własnościowego prawa do lokalu a Państwa syn i synowa staną się właścicielami nieruchomości gruntowej wraz z budynkiem mieszkalnym w zabudowie szeregowej. Zamiana nieruchomości miałaby nastąpić bez dopłaty. Stronami umowy zamiany są osoby zaliczane do pierwszej grupy podatkowej zgodnie z przepisami art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty