Interpretacja indywidualna z dnia 25 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.183.2023.1.MW
Ustalenie, czy przejęcie Spółki komandytowej przez Wnioskodawcę, spowoduje utratę przez Wnioskodawcę prawa do opodatkowania Ryczałtem.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy przejęcie Spółki komandytowej przez Wnioskodawcę, spowoduje utratę przez Wnioskodawcę prawa do opodatkowania Ryczałtem.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Wnioskodawca”), podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wnioskodawca działa w ramach grupy spółek powiązanych. Od dnia 01 listopada 2021 r. Wnioskodawca jest opodatkowany ryczałtem od dochodów spółek (dalej również zwanym jako: „estoński CIT” lub „Ryczałt”) na zasadach określonych w rozdziale 6b Ustawy CIT. Wnioskodawca jako podatnik opodatkowany Ryczałtem rozważa dokonanie w terminie do końca roku 2023 przejęcia spółki komandytowej działającej w tej samej grupie spółek co Wnioskodawca. Do tej spółki komandytowej w lipcu 2022 roku został wniesiony wkład niepieniężny przez inną spółkę z grupy. Spółka komandytowa nie była i nie jest opodatkowana Ryczałtem, lecz rozlicza podatek dochodowy od osób prawnych na zasadach ogólnych. Spółka komandytowa z dniem przejęcia przez Wnioskodawcę zamknie księgi rachunkowe, sporządzi sprawozdanie finansowe oraz dokona rozliczeń i ustaleń, o których mowa w art. 7aa Ustawy CIT, w zakresie transakcji pozostających w związku z przejmowanymi składnikami majątku.
Pytanie
Czy przejęcie Spółki komandytowej przez Wnioskodawcę, w okolicznościach przedstawionego zdarzenia przyszłego, spowoduje utratę przez Wnioskodawcę prawa do opodatkowania Ryczałtem?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty