Postanowienie SN z dnia 27 kwietnia 2023 r., sygn. III PZP 2/22
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Józef Iwulski (przewodniczący)
SSN Halina Kiryło (sprawozdawca)
SSN Bohdan Bieniek
Protokolant Grażyna Niedziałkowska
w sprawie z powództwa J. K.
przeciwko K. sp. z o.o.
z udziałem K.1 sp. z o.o. z siedzibą w P.
o sprostowanie świadectwa pracy, ustalenie, zapłatę w przedmiocie zażalenia wniesionego przez K.1 spółka z o.o. na postanowienie z dnia 29 września 2021 r., sygn. akt V P 1706/18 dotyczące sprostowania wyroku z dnia 14 lutego 2020 r.,
po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 27 kwietnia 2023 r.,
zagadnienia prawnego przekazanego postanowieniem Sądu Rejonowego Poznań - Grunwald i Jeżyce w Poznaniu
z dnia 21 marca 2022 r., sygn. akt V Pz 23/21,
Czy oczywistą omyłką jest niewłaściwe określenie przez powoda w pozwie nazwy pracodawcy w sytuacji, gdy z załączników do pozwu, w tym dokumentów dotyczących zatrudnienia, a także dalszych pism procesowych, wynika inna nazwa pracodawcy?
2. W razie pozytywnej odpowiedzi na pkt. 1 - czy sąd odwoławczy (inny skład sądu pierwszej instancji) rozstrzygając zażalenie na postanowienie sądu I instancji w przedmiocie sprostowania oczywistej omyłki po uprawomocnieniu wyroku jest związany uzasadnieniem postanowienia sądu II instancji odrzucającego apelację skarżącego z powodu wniesienia jej przez podmiot nie będący stroną procesu, a więc nieuprawniony do wniesienia apelacji, choć podmiotem tym była spółka, która zgodnie z dokumentami dotyczącymi zatrudnienia pracownika była pracodawcą powoda i faktycznie działała przed sądem I instancji nie kwestionując przez czas trwania postępowania pierwszoinstancyjnego legitymacji biernej?
odmawia podjęcia uchwały.
UZASADNIENIE
Przedstawione Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia zagadnienie prawne powstało na tle następującego stanu faktycznego:
Powód J. K. wniósł przeciwko „K. spółce z o.o.” pozew o sprostowanie świadectwa pracy w zakresie daty rozpoczęcia pracy i informacji o wykorzystanym urlopie wypoczynkowym. Do pozwu załączył miedzy innymi umowę o pracę i świadectwo pracy. W dokumentach tych, jako pracodawca, widnieje „K.1 sp. z o.o.”, z pominięciem słowa „P.” w nazwie spółki. Przy zawieraniu umowy o pracę, K.1 sp. z o.o. była reprezentowana przez B. W., do którego powód skierował pismo z 4 lipca 2018 r. zawierające wniosek o sprostowanie świadectwa pracy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty