Postanowienie SN z dnia 16 lutego 2023 r., sygn. II PSK 153/22
Sąd Najwyższy w składzie:
Prezes SN Piotr Prusinowski
w sprawie z powództwa T. D.
przeciwko Ministerstwu […] w W.
o odszkodowanie,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 16 lutego 2023 r.,
skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie
z dnia 3 lutego 2022 r., sygn. akt XIII Pa 102/21,
I. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;
II. zasądza od pozwanego na rzecz powoda 240 zł (dwieście czterdzieści) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Wyrokiem z dnia 3 lutego 2022 r. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił apelację Ministerstwa […] w W. od wyroku Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy z dnia 9 grudnia 2020 r. w sprawie z powództwa T. D. o odszkodowanie.
Sąd Rejonowy ustalił, że oświadczeniem z dnia 28 sierpnia 2017 r. pracodawca rozwiązał z T. D. umowę o pracę na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 k.p. Jako przyczynę wskazał powzięcie wiadomości o toczącym się wobec pracownika postępowaniu przygotowawczym, sygn. akt PO III Ds. […], nadzorowanym przez Prokuraturę Okręgową w W. oraz o przedstawieniu w dniach 23 i 24 sierpnia 2017 r. zarzutów popełnienia przestępstw z art. 299 § 1 w zw. z art. 299 § 5 oraz z art. 191 § 1 a k.k. Pracodawca oświadczył, że z uwagi na to, że wyżej wymienione przestępstwa mają charakter szczególny i są zagrożone karą pozbawienia wolności, stanowią one ciężkie naruszenie przez T. D. podstawowych obowiązków pracowniczych. Ponadto czyny, o które został oskarżony, łamią zasadę godnego zachowania członka korpusu służby cywilnej wyrażoną w § 14 Zarządzenia Nr 70 Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2011 r. w sprawie wytycznych w zakresie przestrzegania zasad służby cywilnej oraz w sprawie zasad etyki korpusu służby cywilnej (M.P. z 2011 r. nr 93, poz. 953). Sąd wskazał, że powód jako pracownik służby cywilnej niewątpliwie był zobowiązany do przestrzegania zasad wymienionych w Zarządzeniu Nr 70 Prezesa Rady Ministrów w tym, określonej w § 14 ww. aktu zasady godnego zachowania. Sąd uznał, że w świetle miejsca pracy powoda i charakteru instytucji można było przyjąć, że przestrzeganie ww. zasady stanowiło podstawowy obowiązek pracowniczy. Wskazał jednak, że zarzuty postawione powodowi dotyczą zawartej przez niego i Y. sp. z o.o. umowy sprzedaży lokalu położonego w W. przy ul. […], a zatem nie są bezpośrednio związane ze świadczoną przez niego pracą w Departamencie Bezpieczeństwa M. W ocenie Sądu Rejonowego sam status podejrzanego nie uzasadniał rozwiązania z powodem umowy na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 k.p. Sąd wskazał, że nie można powodowi przypisać zawinienia w powyższym zachowaniu, a w chwili rozwiązywania umowy o pracę powód miał status podejrzanego, kilka dni wcześniej postawiono mu zarzuty. W ocenie Sądu aż do prawomocnego zakończenia postępowania powoda należy traktować jak niewinnego. Tym samym nie można przyjąć, że powód naruszając podstawowy obowiązek pracowniczy - działał ze znacznym stopniem zawinienia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty