24.01.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 24 stycznia 2023 r., sygn. II CSKP 303/22

Decyzja o unieważnieniu umowy nie może być oparta wyłącznie na skutkach czysto finansowych, lecz również uwzględniać niepewność sytuacji prawnej konsumenta, zwłaszcza w przypadku wykonywania już świadczonych usług, gdzie przedsiębiorca może dochodzić roszczeń na podstawie prawa pozaumownego.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Agnieszka Piotrowska (przewodniczący) ‎

SSN Roman Trzaskowski (sprawozdawca) ‎

SSN Dariusz Zawistowski

w sprawie z powództwa M. F. ‎przeciwko Bank spółce akcyjnej w W. ‎o zapłatę, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 24 stycznia 2023 r. w Izbie Cywilnej w Warszawie, ‎skargi kasacyjnej powoda ‎od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu ‎z 30 września 2019 r., sygn. akt I ACa 747/19,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu we Wrocławiu do ponownego rozpoznania ‎i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 30 września 2019 r. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu w punkcie 1 oddalił apelację powoda M. F. od wyroku Sądu Okręgowego we Wrocławiu z dnia 15 lutego 2019 r., zasądzającego na jego rzecz od Bank S.A. w W. (dalej – „Bank”) kwotę 2535,33 zł z bliżej oznaczonymi odsetkami ustawowymi i oddalającego powództwo w pozostałym zakresie, a w punkcie 2 orzekł o kosztach postępowania apelacyjnego.

W sprawie ustalono m.in., że w dniu 24 listopada 2006 r. Bank i powód zawarli umowę kredytu hipotecznego nr […] w kwocie 159 211,14 zł na 360 miesięcy, przeznaczonego na zakup bliżej oznaczonego lokalu.

Kredyt był „nominowany” do waluty CHF, tj. miał być wypłacony w złotych polskich przy jednoczesnym przeliczeniu wysokości wypłacanej kwoty (transzy) na CHF wg kursu kupna walut dla CHF ustalanego przez Bank i obowiązującego w Banku w dniu wypłaty środków (§ 3 ust. 2).

Oprocentowanie kredytu miało być zmienne, równe sumie stopy bazowej LIBOR 6M dla CHF oraz stałej marży Banku wynoszącej 1,80 % w stosunku rocznym (§ 2 ust. 4 i 5).

Informacje o okresie kredytowania, kwocie kredytu w CHF, wysokości kursu ustalonego przez Bank w dniu uruchomienia kredytu, wysokości oprocentowania oraz wysokości i terminach płatności rat miały zostać określone w „Harmonogramie spłat”, przekazywanym kredytobiorcy co 6 miesięcy, na kolejny okres 6-miesięczny, przy czym pierwszy harmonogram miał zostać przekazany kredytobiorcy niezwłocznie po uruchomieniu kredytu (§ 2 ust. 2).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty