Postanowienie SN z dnia 14 grudnia 2022 r., sygn. I NWW 51/22
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Maria Szczepaniec
w sprawie M. I. oskarżonego o czyn z art. 135 § 2 k.k.
na posiedzeniu bez udziału stron w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 14 grudnia 2022 r.
w przedmiocie wniosku obrońcy oskarżonego o wyłączenie sędziego Sądu Apelacyjnego P. U. od orzekania w sprawie toczącej się przed Sądem Apelacyjnym w Łodzi, sygn. II AKa 369/21,
na podstawie art. 26 § 3 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym
pozostawia wniosek zawarty w punkcie 2 pisma z 1 lutego 2022 r. bez rozpoznania.
UZASADNIENIE
Oskarżony M. I. w punkcie 2 pisma z 14 października 2022 r. powołując się na art. 41 § 1 k.p.k. oraz art. 42 § 1 i 4 k.p.k. w związku z art. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i art. 47 Karty praw Podstawowych Unii Europejskiej oraz art. 45 Konstytucji RP zawnioskował o wyłączenie SSA P. U. od rozpoznania apelacji obrońcy oskarżonego wywiedzionej od wyroku Sądu Okręgowego w Łodzi z 16 lipca 2021 r., IV K 80/21.
W uzasadnieniu wniosku obrońca oskarżonego wskazał, że SSA P. U. został powołany na urząd Sędziego Sądu Apelacyjnego w Łodzi na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, której skład ukształtowany został w trybie określonym przepisami ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2018 r. poz. 3). W jego ocenie ukonstytuowana w tym trybie KRS nie daje wystarczających gwarancji niezależności od organów władzy ustawodawczej i wykonawczej, a wadliwość procesu powoływania sędziego P. U. na urząd sędziego Sądu Apelacyjnego w Łodzi prowadzi do naruszenia standardu (wymogu) rozpoznania sprawy przez niezawisły i bezstronny sąd w rozumieniu art. 45 ust. 1 Konstytucji RP, art. 47 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej oraz art. 6 ust. 1 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. W konsekwencji zatem skład Sądu Apelacyjnego w Łodzi z jego udziałem nie jest należycie obsadzony w rozumieniu art. 439 § 1 pkt 2 k.p.k. - co w szczególności ma istotne znaczenie, w kontekście charakteru zarzutu postawionego oskarżonemu - dotyczącego znieważenia urzędującego już ówcześnie Prezydenta RP, który nie tylko podpisał ustawę z dnia 8 grudnia 2017 r., akceptując taki sposób wyboru sędziów, ale sam przedstawił projekt tej ustawy Sejmowi.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty