06.12.2022

Wyrok SN z dnia 6 grudnia 2022 r., sygn. V KK 483/21

Sygn. akt V KK 483/21

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Małgorzata Gierszon (przewodniczący, sprawozdawca)
‎SSN Jerzy Grubba
‎SSN Kazimierz Klugiewicz

Protokolant Ewa Śliwa

przy udziale prokuratora Prokuratury Krajowej Józefa Gemry
‎w sprawie A. B.
‎ukaranego za czyn z art. 141 k.w.
‎po rozpoznaniu w Izbie Karnej na rozprawie
‎w dniu 6 grudnia 2022 r.,
‎kasacji, wniesionej przez Prokuratora Generalnego- na korzyść
‎od wyroku Sądu Okręgowego we Wrocławiu
‎z dnia 22 lutego 2021 r., sygn. akt IV Ka 1050/20
‎utrzymującego w mocy wyrok Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu
‎z dnia 31 lipca 2020 r., sygn. akt V W 200/20,

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu we Wrocławiu do ponownego rozpoznania w postępowaniu odwoławczym.

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 31 lipca 2020 r., sygn. akt V W 200/20, Sąd Rejonowy dla Wrocławia - Krzyków we Wrocławiu uznał obwinionego A. B. za winnego tego, że w dniu 12 lutego 2020 r. o godz. 14,35 w W. przy ulicy […], w miejscu publicznym, prezentował treści nieprzyzwoite w ten sposób, że na wielkoformatowym bilbordzie umieścił zdjęcie martwego, zakrwawionego płodu ludzkiego oraz innych zwłok ludzkich, to jest za winnego popełnienia wykroczenia z art. 141 k.w. i za to na podstawie art. 141 k.w. wymierzył mu karę grzywny w wysokości 500 złotych.

Apelację od tego wyroku wniósł obrońca obwinionego, który zaskarżył to orzeczenie w całości i zarzucił obrazę przepisów prawa materialnego, to jest:

1. art. 141 k.w. poprzez błędną wykładnię znamienia "nieprzyzwoity" i uznanie, że prezentowanie na bilboardzie treści przedstawiające szczątki ludzkie po dokonaniu zabiegu aborcji w zestawieniu ze szczątkami ofiar komunizmu należy uznać za nieprzyzwoite w rozumieniu art. 141 k.w., podczas gdy zgodnie z utrwaloną linią orzeczniczą prezentowanie tych treści nie może zostać uznane za nieprzyzwoite w rozumieniu tego przepisu, a przy wykładni tego sformułowania należy brać pod uwagę, że aborcja jest społecznie ważkim tematem, co przyznaje większą swobodę w dobieraniu silnych środków wyrazu, a także fakt, że w przestrzeni publicznej powszechnie obecne są drastyczne środki wyrazu, np. kampanie społeczne o nadmiernej prędkości na drogach, czego konsekwencją jest to, że obecnie nastąpiło znaczne zawężenie zachowań czy treści, które mogą zostać powszechnie uznane za nieprzyzwoite, ponadto prezentowanie takich treści mieści się w granicach wolności słowa, wyrażania opinii i zgromadzeń;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp