Logo Platforma Księgowych i Kadrowych
    Pokaż wyniki dla:
    Pokaż wyniki dla:
    uźytkownik Zaloguj się koszyk Kup dostęp
    • Twój panel
    • Tematyka
      • Podatki (606716)
      • Kadry i płace (26075)
      • Obrót gospodarczy (88754)
      • Rachunkowość firm (3835)
      • Ubezpieczenia (35850)
    • Aktualności
    • Kalkulatory
    • Porady i artykuły
    • Tematy na czasie
      • ZMIANY 2026
      • KSeF 2026
      • ZMIANY 2025
      • SYGNALIŚCI
    • Czasopisma
    • Akty prawne
    • Interpretacje
    • Orzeczenia
    • Formularze
    • Wskaźniki i stawki
    • Narzędzia i programy
      • Kursy walut
      • PKD
      • PKWiU 2015
      • KŚT ze stawkami amortyzacji
    • Terminarz
    • Wideoporady
    21.02.2023

    Wyrok SN z dnia 21 lutego 2023 r., sygn. I KK 199/22

    Sygn. akt I KK 199/22

    Sąd Najwyższy w składzie:

    SSN Marek Motuk (przewodniczący)
    ‎SSN Antoni Bojańczyk (sprawozdawca)
    ‎SSN Adam Roch

    przy udziale prokuratora Prokuratury Krajowej Grzegorza Krysmanna,
    ‎w sprawie M. Ś.
    ‎skazanego z art. 177 § 2 k.k.
    ‎po rozpoznaniu w Izbie Karnej na rozprawie
    ‎w dniu 7 lutego 2023 r.,
    ‎kasacji, wniesionej przez Prokuratora Generalnego - na niekorzyść
    ‎od wyroku Sądu Okręgowego w Opolu
    ‎z dnia 20 maja 2021 r., sygn. akt VII Ka 697/20
    ‎zmieniającego wyrok Sądu Rejonowego w Opolu
    ‎z dnia 7 lipca 2020 r., sygn. akt VII K 681/19,

    uchyla pkt I zaskarżonego wyroku w części odnoszącej się do oskarżyciela posiłkowego P. K. i w tym zakresie sprawę przekazuje do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Opolu w postępowaniu odwoławczym.

    UZASADNIENIE

    M. Ś. został oskarżony o to, że w dniu 4 czerwca 2018 r. około godz. 10:00 w O., na ul. […] przy skrzyżowaniu z ul. […], umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym przyczyniając się nieumyślnie do zaistnienia wypadku drogowego w ten sposób, że kierując samochodem marki S. o numerze rejestracyjnym […] , jadąc ul. […] w kierunku ul. […], nie zachowując należytej ostrożności, nie ustąpił pierwszeństwa pieszej M. J. przechodzącej na oznakowanym znakami pionowymi przejściu dla pieszych znajdującym się przy ul. […] (skrzyżowanie z ul. […]) i potrącił ww. przechodzącą przejściem dla pieszych z prawej na lewą stronę ul. […], która w wyniku tego doznała obrażeń wielonarządowych i zmarła w ich następstwie w dniu […] 2018 r. o godz. 14:00, tj. o czyn z art. 177 § 2 k.k.

    Wyrokiem Sądu Rejonowego w Opolu z dnia 7 lipca 2020 r., sygn. akt VII K 681/19, oskarżony M. Ś. został uznany winnym zarzucanego mu czynu z tym, że przyjęto, że oskarżony naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym nieumyślnie, tj. występku z art. 177 § 2 k.k. i za to na podstawie art. 177 § 2 k.k. sąd ten skazał go na karę 10 (dziesięciu) miesięcy pozbawienia wolności (pkt 1), której wykonanie na podstawie art. 69 § 1 k.k. i art. 70 § 1 k.k. warunkowo zawiesił na okres próby wynoszący 2 (dwa) lata (pkt 2). Na podstawie art. 72 § 1 pkt 1 k.k., sąd zobowiązał oskarżonego do pisemnego informowania kuratora sądowego o przebiegu okresu próby w odstępach co 6 (sześć) miesięcy licząc od dnia uprawomocnienia się orzeczenia (pkt 3), zaś na podstawie art. 46 § 2 k.k., orzekł od oskarżonego na rzecz pokrzywdzonych: Ł. J., R. J. i M. K. nawiązki w wysokości po 2.500 (dwa tysiące pięćset) zł (pkt 4), a także zasądził od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa część kosztów postępowania, w tym opłatę oraz na rzecz pokrzywdzonych zwrot wydatków związanych z ustanowieniem pełnomocnika.

    ikona kłódki
    Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    ikona kłódki
    Funkcjonalności dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    • INFOR.PL
    • INFORLEX
    • GAZETA PRAWNA
    • INFORORGANIZER
    • SKLEP
    Copyright © 2025 INFOR PL S.A.