Postanowienie SN z dnia 8 lutego 2023 r., sygn. I USK 64/22
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Romualda Spyt
w sprawie z odwołania Okręgowej Rady Adwokackiej w C.
przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w Częstochowie
z udziałem zainteresowanych: O. P. i Z. W.
o objęcie obowiązkiem ubezpieczeń społecznych,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 8 lutego 2023 r.,
skargi kasacyjnej Okręgowej Rady Adwokackiej w Częstochowie od wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach
z dnia 20 września 2021 r., sygn. akt III AUa 1553/20,
1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,
2. zasądza od Okręgowej Rady Adwokackiej w Częstochowie na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Częstochowie kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Częstochowie decyzjami z dnia 4 kwietnia 2019 r. stwierdził podleganie Z. W. i O. P. obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu osób wykonujących prace na podstawie umów o świadczenie usług u płatnika składek Okręgowej Rady Adwokackiej w C. w okresach wskazanych w tej decyzji oraz ustalił wysokość podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i wypadkowe i na ubezpieczenie zdrowotne.
Sąd Okręgowy w Gliwicach Ośrodek Zamiejscowy w Rybniku, wyrokiem z dnia 16 marca 2020 r., oddalił odwołanie Okręgowej Rady Adwokackiej w C. od powyższych decyzji.
Sąd Apelacyjny w Katowicach, wyrokiem z dnia 20 września 2021 r., oddalił apelację Rady Adwokackiej od wyroku Sądu Okręgowego.
W sprawie ustalono, że Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej i Dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury zawarli porozumienia w sprawie odbywania przez aplikantów adwokackich w 2014 r. i 2015 r. szkolenia z zakresu działania sądownictwa powszechnego i prokuratury. W porozumieniach tych - w § 1 - przewidziano szkolenie aplikantów adwokackich z zakresu działania sądownictwa i prokuratury przez sędziów i prokuratorów wskazanych przez prezesów sądów i prokuratorów okręgowych i rejonowych w formie zajęć teoretycznych i praktycznych. Stosownie do § 3 tych porozumień, zajęcia odbywają się zgodnie z ramowym planem szkolenia stanowiącym załącznik do porozumień. W myśl § 4 pkt 2 porozumień okręgowe rady adwokackie zawierają umowy cywilnoprawne z osobami prowadzącymi zajęcia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty