Interpretacja indywidualna z dnia 16 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.27.2023.4.PB
W zakresie skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
6 lutego 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 6 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie. Uzupełnili go Państwo pismami z 6 lutego 2023 r. (wpływ 6 lutego 2023 r.) oraz – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 24 kwietnia 2023 r. (wpływ 24 kwietnia 2023 r.). Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1) Zainteresowany będący stroną postępowania:
A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
(...);
2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
B Spółka Akcyjna
(...);
3) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
C spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
(...);
Opis zdarzenia przyszłego
C spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany niebędący stroną postępowania, dalej jako: C) jest polskim rezydentem podatkowym oraz podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podatku od towarów i usług. Obecnie w ramach C można zatem wyodrębnić następujące projekty:
1.D, w skład którego wchodzą w szczególności zrealizowany projekt elektrowni wiatrowych (dalej jako: D), który składa się w szczególności z elektrowni wiatrowej;
2.E, w skład którego wchodzą w szczególności zrealizowany projekt elektrowni wiatrowych (dalej jako: E), który składa się w szczególności z następujących projektów: (…).
Projekty wskazane w punkcie drugim zostaną wydzielone oraz przeniesione do A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany będący stroną postępowania, dalej jako: Wnioskodawca lub A). A jest polskim rezydentem podatkowym oraz podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podatku od towarów i usług. Tryb, w którym odbędzie się Podział to tryb wynikający z art. 529 § 1 pkt 4 Ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. 2019 poz. 505 ze zm. dalej: KSH), czyli podział przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną, tzw. podział przez wydzielenie. Podział zostanie zatwierdzony przez zgromadzenie wspólników w drodze uchwały.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty