17.02.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 17 lutego 2023 r., sygn. II CSKP 646/22

Wynikająca z art. 365 § 1 k.p.c. moc wiążąca wyroku dotyczy związania sentencją, a nie uzasadnieniem wyroku innego sądu, czyli przesłankami faktycznymi i prawnymi przyjętymi za jego podstawę, gdyż zakresem prawomocności materialnej jest objęty tylko ostateczny wynik rozstrzygnięcia a nie jego przesłanki.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Tomasz Szanciło (przewodniczący) 

SSN Jacek Grela (sprawozdawca) 

SSN Kamil Zaradkiewicz

w sprawie z powództwa M. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ‎w D. ‎przeciwko Ł. M. ‎o zapłatę, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 17 lutego 2023 r. w Izbie Cywilnej w Warszawie, ‎skargi kasacyjnej powódki ‎od wyroku Sądu Okręgowego w Gdańsku ‎z 2 lipca 2019 r., sygn. akt XII Ga 282/19,

1. oddala skargę kasacyjną;

2. zasądza od powódki na rzecz pozwanego kwotę 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

„M.” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w D. wniosła o zasądzenie od Ł. M., prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą „A.” w S., kwoty 51 000 zł z ustawowymi odsetkami za opóźnienie liczonymi od 1 marca 2016 r. do dnia zapłaty.

Wyrokiem z 14 grudnia 2018 r. Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku oddalił powództwo.

Wyrokiem z 2 lipca 2019 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku oddalił apelację powódki.

Sąd drugiej instancji ustalił, że 1 maja 2011 r. doszło do wypadku, w którym ucierpiała E. C.. Odpowiedzialność za powyższe zdarzenie ponosił kierowca pojazdu ubezpieczonego w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych w A. S.A. w W. (dalej: „Towarzystwo”).

Pozwany 27 lipca 2011 r. zawarł z E. C. umowę zlecenia. Na podstawie powyższej umowy był zobowiązany do podjęcia działań w celu uzyskania należnego E. C. odszkodowania lub zadośćuczynienia lub renty z tytułu odpowiedzialności cywilnej od sprawcy szkody, jakiej doznała wskutek wypadku z 1 maja 2011 r. Pozwanemu za wykonanie zlecenia przysługiwało wynagrodzenie prowizyjne w wysokości 18% brutto uzyskanego odszkodowania lub/i zadośćuczynienia oraz wszelkich kwot wypłaconych na jego poczet, w tym także odsetek za zwłokę. Pozwany na podstawie umowy został upoważniony do przyjęcia odszkodowania i wszelkich kwot wypłaconych na jego poczet, a następnie potrącenia z nich należnego mu wynagrodzenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty