22.11.2022

Postanowienie SN z dnia 22 listopada 2022 r., sygn. III PSK 243/21

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Krzysztof Rączka

w sprawie z powództwa W. M.
‎przeciwko K. S.A. w P.
‎o przywrócenie do pracy,
‎na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 22 listopada 2022 r.,
‎na skutek skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Legnicy
‎z dnia 29 kwietnia 2021 r., sygn. akt V Pa 13/21,

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;

2. zasądza od strony pozwanej na rzecz powoda kwotę 240 (dwieście czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

Wyrokiem z 29 kwietnia 2021 r., sygn. akt V Pa 13/21 Sąd Okręgowy w Legnicy oddalił apelację pozwanej K. S.A. w P. od wyroku Sądu Rejonowego w Lubinie z 1 grudnia 2020 r., sygn. akt IV P 83/20, którym Sąd pierwszej instancji przywrócił powoda W. M. do pracy u pozwanej.

Powód domagał się przywrócenia do pracy w K. S.A. w P. na poprzednich warunkach pracy i płacy. Stosunek pracy powoda został rozwiązany bez wypowiedzenia na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 k.p.

Pozwana wniosła o oddalenie powództwa.

Wyrokiem z 1 grudnia 2020 r., sygn. akt IV P 83/20 Sąd Rejonowy w Lubinie uwzględnił powództwo o przywrócenie do pracy i obciążył pozwaną kosztami postępowania.

Wyrok Sądu pierwszej instancji zaskarżyła apelacją pozwana.

Sąd Okręgowy w wyniku rozpoznania apelacji oddalił ją jako niezasadną.

Wskazał on, że w świetle całokształtu zebranego w sprawie materiału, Sąd Rejonowy prawidłowo ustalił stan faktyczny sprawy oraz dokonał właściwej oceny zgromadzonych w sprawie dowodów i wydał niewadliwe orzeczenie co do istoty sprawy. Apelacja strony pozwanej nie dostarczyła wystarczających argumentów, które by to rozstrzygnięcie podważyły. Sąd odwoławczy podzielił ustalenia oraz rozważania prawne Sądu Rejonowego, przyjmując je za własne.

Zdaniem Sądu drugiej instancji, stronie pozwanej nie udało się w należyty sposób wykazać, że powód znajdował się w stanie po użyciu alkoholu 14 lutego 2020 r. Sąd Okręgowy podzielił argumentację apelujących w części odnoszącej się do polityki antyalkoholowej w miejscu pracy oraz motywacji, jakimi w tym zakresie kierował się pracodawca. W ocenie Sądu Okręgowego apelująca jest przy tym uprawniona do kreowania wewnętrznych regulaminów pracy w taki sposób, żeby wymagać od swoich pracowników bezwzględnej trzeźwości. Niemniej jednak, ponowna analiza materiału dowodowego prowadzi do wniosku, że czynności podejmowane przez apelującą w zakresie weryfikacji stanu trzeźwości powoda w dacie zdarzenia nie spełniały wymogów określonych w przepisie art. 17 ust. 3 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (jednolity tekst: Dz.U. z 2019 r., poz. 2277). Wbrew twierdzeniom strony pozwanej sposób, w jaki zostało wykonane badanie oraz jego wyniki stanowiły okoliczność sporną w niniejszej sprawie, a z treści protokołu kontroli trzeźwości z 14 lutego 2020 r. nie wynika, żeby powód akceptował zarówno sposób, w jaki zostało przeprowadzone badanie, jak również, żeby przyznał się do stawienia w pracy w stanie po spożyciu alkoholu w rozumieniu aktów prawa wewnętrznego, obowiązujących w pozwanej spółce. Powód oświadczył jedynie, że dzień wcześniej o godzinie 15:00 spożywał alkohol w ilości dwóch piw. Ponadto z wyżej wymienionego dokumentu nie wynika również, kto sporządził protokół i czy była to osoba przeszkolona i uprawniona przez pracodawcę do podejmowania takich czynności. Nie uszło również uwadze Sądu Okręgowego to, że z treści formułowanych w odpowiedzi na pozew wniosków dowodowych, w pkt. 2, wynika, że strona pozwana była przekonana o sporządzeniu przez funkcjonariuszy policji protokołu z badania powoda na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu. Z kolei w piśmie Komendy Powiatowej Policji w G. z 13 lipca 2020 r. wskazano, że patrol policji pełnił funkcję asysty i nie sporządzał żadnej dokumentacji, a całą dokumentację sporządzali pracownicy ochrony. Policjanci odnotowali jedynie, że powód wydmuchał 0,07 miligrama na litr w wydychanym powietrzu urządzeniem znajdującym się na miejscu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp