Postanowienie SN z dnia 4 listopada 2022 r., sygn. I NWW 165/22
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Aleksander Stępkowski
w sprawie z wniosku pełnomocnika wnioskodawcy D. B.
o wyłączenie sędziego Sądu Okręgowego w W. S. Z. od orzekania
w sprawie o sygn. akt XII Ko 120/21,
na posiedzeniu bez udziału stron w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 4 listopada 2022 r.,
pozostawia wniosek bez rozpoznania.
UZASADNIENIE
Do Sądu Najwyższego 20 czerwca 2022 r. (data prezentaty) wpłynął wniosek pełnomocnika wnioskodawcy D. B., adwokata M. A., ws. XII Ko 120/21, przed Sądem Okręgowym w W. , o wyłączenie SSO S. Z.
Pełnomocnik wnioskodawcy wskazał m.in., że w jego ocenie istnieją uzasadnione wątpliwości co do prawidłowości obsadzenia składu sądu. Zakwestionowano również prawidłowość powołania ww. sędziego na urząd sędziego. Pełnomocnik wnioskodawcy powołał się przy tym m.in. na orzeczenie TSUE z 19 listopada 2019 r. oraz uchwały Sądu Najwyższego.
Pełnomocnik wnioskodawcy wskazał jednocześnie, że nie ma zastrzeżeń co do bezstronności sędziego, a wniosek opiera się na wątpliwościach co do prawidłowości powołania sędziego sprawozdawcy na urząd sędziego sądu okręgowego.
Sąd Najwyższy zważył, co następuje:
Wniosek o wyłączenie sędziego skierowany do rozpoznania Sądu Najwyższego na podstawie art. 26 § 2 u.SN jako obejmujący ustalenie oraz ocenę zgodności z prawem powołania sędziego lub jego umocowania do wykonywania zadań z zakresu wymiaru sprawiedliwości, podlega załatwieniu w sposób określony w art. 26 § 3 u.SN poprzez pozostawienie go bez rozpoznania.
Na mocy art. 26 § 2 u.SN ustanowionego ustawą z 20 grudnia 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2020, poz. 190, dalej: ustawa nowelizująca) Sądowi Najwyższemu powierzono rozpoznawanie określonej kategorii wniosków lub oświadczeń formułowanych w toku spraw rozpatrywanych przez sądy, a jednocześnie ograniczono zakres tej kognicji jedynie do takich wniosków, które zawierają pewien rodzaj zarzutów, tj. zarzut braku niezależności sądu lub braku niezawisłości sędziego. Na podstawie art. 26 § 2 u.SN wniosek o wyłączenie sędziego podlega rozpoznaniu „na zasadach określonych w odrębnych przepisach”, a więc w sprawach karnych – na zasadach określonych w k.p.k., w tym w szczególności w art. 41-43 k.p.k. (zob. postanowienie Sądu Najwyższego z 28 października 2020 r., I NWW 87/20).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty