Wyrok SN z dnia 28 października 2022 r., sygn. II CSKP 894/22
Nie ma możliwości zastąpienia przewidzianej w umowie stron konstrukcji klauzuli indeksacyjnej mechanizmem wywiedzionym z art. 358 § 2 k.c.
Sąd Najwyższy w składzie:
Prezes SN Joanna Misztal-Konecka (przewodniczący)
SSN Marcin Krajewski
SSN Marcin Łochowski (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa A. P. przeciwko Bank spółce akcyjnej w W. o zapłatę, po rozpoznaniu 28 października 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej skargi kasacyjnej pozwanego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z 10 sierpnia 2020 r., sygn. akt I ACa 1276/18,
1. oddala skargę kasacyjną;
2. zasądza od Bank spółki akcyjnej w W. na rzecz A. P. kwotę 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 10 sierpnia 2020 r. Sąd Apelacyjny w Łodzi oddalił apelację pozwanego Bank S.A. w W. od wyroku Sądu Okręgowego w Łodzi z 17 lipca 2018 r., którym Sąd ten zasądził od pozwanego na rzecz A. P. kwotę 146 575,01 zł z odsetkami, oddalając powództwo w pozostałej części oraz orzekając o kosztach postępowania.
Sąd Apelacyjny oparł swoje rozstrzygnięcie na następujących ustaleniach faktycznych i rozważaniach prawnych:
W dniu 13 lutego 2007 r. powódka zawarła z pozwanym, działającym wówczas pod firmą Bank1 S.A., umowę o kredyt hipoteczny dla osób fizycznych „[...]”, waloryzowany kursem franka szwajcarskiego (CHF). Kredyt został udzielony w złotych polskich przy jednoczesnym przeliczeniu jego wartości na walutę obcą – franka szwajcarskiego. Kwota udzielonego kredytu opiewała na 1 185 710 zł, a wyrażona w walucie waloryzacji na koniec 22 stycznia 2007 r., według kursu kupna waluty z tabeli kursowej Banku1, wynosiła 509 938,92 CHF. Raty kapitałowo-odsetkowe miały być spłacane w złotych polskich, po uprzednim ich przeliczeniu według kursu sprzedaży CHF z tabeli kursowej Banku1, obowiązującego na dzień spłaty, z godziny 14:50. Powódka oświadczyła, że jest świadoma, iż z kredytem waloryzowanym związane jest ryzyko kursowe, a jego konsekwencje wynikające z niekorzystnych wahań kursu złotego wobec walut obcych mogą mieć wpływ na wzrost kosztów obsługi kredytu. Przed podpisaniem umowy powódce został przedstawiony wykres kursu CHF, z którego wynikało, że kurs franka szwajcarskiego wobec złotego spada i ta tendencja utrzymuje się.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty