Postanowienie SN z dnia 27 października 2022 r., sygn. I CSK 1695/22
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Beata Janiszewska
w sprawie z wniosku S. K. i J. K.
z udziałem Ł. K. i A. K.
o zniesienie współwłasności,
na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej
w dniu 27 października 2022 r.,
na skutek skargi kasacyjnej wnioskodawców
od postanowienia Sądu Okręgowego w Kielcach
z dnia 18 czerwca 2020 r., sygn. akt II Ca 1646/19,
1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,
2. zasądza od S. K. i J. K. solidarnie na rzecz Ł. K. i A. K. kwotę 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Wnioskodawcy J. K. i S. K. wnieśli skargę kasacyjną od postanowienia Sądu Okręgowego w Kielcach, oddalającego w zasadniczej części apelację skarżących od postanowienia Sądu pierwszej instancji wydanego w sprawie o zniesienie współwłasności, prowadzonej z udziałem A. K. i Ł. K.
Sąd Najwyższy zważył, co następuje:
Jako pierwszą przyczynę przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania skarżący wskazali występowanie w sprawie istotnego zagadnienia prawnego. Miałoby ono dotyczyć dopuszczalności „miarkowania” spłat zasądzanych zgodnie z art. 212 § 2 k.c. przez zastosowanie art. 5 k.c. Wnioskodawcy doprecyzowali przy tym, że w procesie takiego miarkowania sąd byłby „niejako »z urzędu«” zobowiązany do uwzględnienia całokształtu sytuacji rodzinnej i majątkowej stron. Uzasadniając występowanie w sprawie tak ujętego zagadnienia, stwierdzono, że w toku postępowania „[w]nioskodawcy powoływali różne okoliczności mające świadczyć o braku podstaw Uczestników do żądania spłaty (darowizny samochodów, zakup mieszkania […] pomoc codzienna w domu, wsparcie – nie tylko finansowe […]”.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty