Postanowienie SN z dnia 16 listopada 2022 r., sygn. II PSK 15/22
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Katarzyna Gonera
w sprawie z powództwa T.S.
przeciwko P. Spółce Akcyjnej z siedzibą w W.
o odszkodowanie,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 16 listopada 2022 r.,
skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku
z dnia 23 września 2021 r., sygn. akt III APa 5/21,
1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;
2. zasądza od powoda T.S. na rzecz pozwanej P. S.A. w W. kwotę 4.050 (cztery tysiące pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.
UZASADNIENIE
Powód T.S. w pozwie przeciwko pozwanemu pracodawcy P. S.A. z siedzibą w W. wniósł o zapłatę kwoty 450.000 zł wraz z odsetkami. Uzasadniając powództwo, powód wyjaśnił, że dochodzi od pozwanej spółki odszkodowania z tytułu obowiązywania umowy o zakazie konkurencji po rozwiązaniu stosunku pracy w wysokości połowy dwunastomiesięcznego wynagrodzenia określonego w § 5 ust. 1 umowy.
Pozwana spółka wniosła o oddalenie powództwa.
Sąd Okręgowy w Gdańsku, wyrokiem z 16 listopada 2020 r., oddalił powództwo.
Sąd pierwszej instancji stwierdził, że za oddaleniem powództwa przemawiał uzasadniony zarzut pozwanej spółki o naruszeniu przez powoda obowiązku zachowania poufności, o jakim mowa w § 8 umowy o pracę z 14 sierpnia 2012 r.
W § 8 ust. 1 umowy o pracę strony powołały się na dokument „Klauzula Poufności. Tajemnica Służbowa”, zgodnie z którym postanowiły, że w trakcie trwania umowy o pracę, a także po jej rozwiązaniu przez okres trzech lat, pracownik zobowiązuje się zachować w bezwzględnej tajemnicy i nie przekazywać, nie ujawniać ani nie wykorzystywać bez pisemnej zgody spółki jakichkolwiek informacji związanych ze spółką lub z wykonywaniem umowy, w tym informacji biznesowych, finansowych, programowych, technicznych, technologicznych, organizacyjnych, księgowych, personalnych, handlowych, statystycznych, pracowniczych dotyczących spółki lub podmiotów z nią współpracujących, w tym powierzonych spółce przez klientów, które pracownik uzyska przy wykonywaniu umowy, chyba że stan tajemnicy wobec tych informacji ustał i są one znane publicznie lub ich ujawnienia zażąda uprawniony organ w przewidzianej prawem formie i treści, jednakże tylko w niezbędnym zakresie. W § 8 ust. 2 strony postanowiły, że informacje, o których mowa w ust. 1, nie mogą być wykorzystywane przez pracownika do innych celów niż wykonywanie obowiązków wynikających z umowy o pracę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty