Wyrok SN z dnia 26 października 2022 r., sygn. II USKP 12/22
Ocena niezdolności do pracy ubezpieczonego rolnika powinna uwzględniać możliwość wykonywania pracy w konkretnym gospodarstwie rolnym, w tym jego wielkość, strukturę, poziom zmechanizowania oraz specyfikę prowadzonej produkcji rolniczej. Biegli powołani do oceny zdolności do pracy w gospodarstwie rolnym powinni uwzględnić te czynniki w swoich opiniach, opierając się na szczegółowych ustaleniach dotyczących charakterystyki gospodarstwa rolnego ubiegającego się o rentę rolniczą. Ustalenia sądu w tej kwestii nie zastępują obowiązku biegłych zapoznania się z charakterystyką gospodarstwa rolnego i uwzględnienia jej w swoich opiniach.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Halina Kiryło (przewodniczący)
SSN Maciej Pacuda
SSN Romualda Spyt (sprawozdawca)
w sprawie z wniosku A. P. przeciwko Prezesowi Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddziałowi Regionalnemu w Zielonej Górze o prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 26 października 2022 r., skargi kasacyjnej wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 1 kwietnia 2020 r., sygn. akt III AUa 1408/19,
uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Apelacyjnemu w Poznaniu do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Decyzją z 11 lipca 2018 r. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Zielonej Górze, odmówiła A. P. prawa do renty rolniczej z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, ponieważ komisja lekarska KRUS w orzeczeniu z 6 lipca 2018 r. stwierdziła, że nie jest całkowicie niezdolny do pracy w gospodarstwie rolnym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty