25.10.2022 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 25 października 2022 r., sygn. I USKP 137/21

Okres odbywania zasadniczej służby wojskowej wlicza się do stażu pracy górniczej pod ziemią, także w przypadku ubiegania się przez górnika o emeryturę górniczą bez względu na wiek, jeżeli są spełnione warunki wliczenia okresu odbywania służby wojskowej do okresu zatrudnienia u pracodawcy w zakresie wszystkich uprawnień wynikających ze stosunku pracy (art. 108 ust. 1 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 1974 r., w związku z art. 50e ustawy o emeryturach i rentach z FUS).

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

Prezes SN Piotr Prusinowski (przewodniczący) ‎

SSN Józef Iwulski ‎

SSN Halina Kiryło (sprawozdawca)

w sprawie z odwołania J. B. ‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w Chorzowie ‎o prawo do emerytury górniczej, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 25 października 2022 r., ‎skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach ‎z dnia 30 kwietnia 2020 r., sygn. akt III AUa 741/20,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Katowicach do ponownego rozpoznania ‎i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Chorzowie decyzją z 26 września 2019 r. odmówił J. B. prawa do emerytury górniczej wobec niespełnienia przesłanek z art. 50e ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (jednolity tekst: Dz.U. z 2018 r., poz. 1270; dalej jako ustawa o emeryturach i rentach z FUS lub ustawa emerytalna). Organ rentowy uznał, że na dzień 31 lipca 2019 r. ubezpieczony udokumentował 23 lata, 6 miesięcy i 21 dni pracy górniczej wykonywanej pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy oraz przypadające po dniu 14 listopada 1991 r. okresy niezdolności do pracy z tytułu wypadku przy pracy albo z tytułu choroby zawodowej, za które wypłacone zostało wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy - w wymiarze 1 miesiąca i 14 dni, co daje łącznie - 23 lata, 8 miesięcy i 5 dni, zamiast wymaganych co najmniej 25 lat.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty