16.09.2022 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 16 września 2022 r., sygn. II CSKP 421/22

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) nie ma prawa do zwrotu kosztów leczenia pacjenta za granicą, jeśli leczenie nie miało charakteru planowego i nie było możliwe do przewidzenia przed wyjazdem pacjenta.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Paweł Grzegorczyk (przewodniczący, sprawozdawca) ‎

SSN Marta Romańska ‎

SSN Roman Trzaskowski

w sprawie z powództwa Narodowego Funduszu Zdrowia Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego w Łodzi ‎przeciwko M.S. ‎o zapłatę, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej ‎w dniu 16 września 2022 r., ‎skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim ‎z dnia 18 listopada 2019 r., sygn. akt II Ca 468/19,

1. oddala skargę kasacyjną;

2. zasądza od powoda na rzecz pozwanej kwotę 2700 (dwa tysiące siedemset 00/100) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powód Narodowy Fundusz Zdrowia (dalej – „NFZ” lub „Fundusz”) domagał się zasądzenia od pozwanej M.S. kwoty 64 541 zł z odsetkami ustawowymi za opóźnienie, wskazując, że pozwana, będąca osobą ubezpieczoną w NFZ, korzystała ze świadczeń leczniczych na terenie Niemiec posługując się Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego. Koszt udzielonych świadczeń poniósł powód, co wobec planowego charakteru leczenia zaktualizowało żądanie zwrotu poniesionych przez powoda kosztów leczenia.

Sąd pierwszej instancji – Sąd Rejonowy w Piotrkowie Trybunalskim ustalił, że pozwana od lipca 2008 r. do stycznia 2009 r. przebywała w Niemczech, dokąd udała się, aby podjąć wakacyjną pracę studencką w jednym ze szpitali. Celem rekrutacji pozwana przeszła badania krwi. W dniach 7 lipca 2008 r. i 26 września 2008 r. u pozwanej przeprowadzono analizy lekarskie, w których wykryto wirus […] (zapalenie wątroby typu […] ze znacznie podwyższonym […]).

W październiku 2008 r. pozwana rozpoczęła na terenie Niemiec specjalistyczne leczenie. Leczenie wdrożono w dniu 8 października 2008 r. Terapię kontynuowano w dniach 10 listopada 2008 r., 5 stycznia 2009 r. i 19 marca 2009 r. W karcie informacyjnej z dnia 6 kwietnia 2009 r. sugerowano podjęcie natychmiastowego leczenia interferonem o przedłużonym działaniu skojarzonym ‎z […]. Koszty leczenia poniosła niemiecka instytucja ubezpieczeniowa. Łączny koszt leczenia pozwanej na terenie Niemiec wyniósł 14 644,05 euro.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty