Postanowienie SN z dnia 10 stycznia 2023 r., sygn. II USK 16/22
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Robert Stefanicki
w sprawie z odwołania A. K.
przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych […] Oddziałowi w Poznaniu
z udziałem zainteresowanej M. D.
o podleganie ubezpieczeniom i podstawę wymiaru składek,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 10 stycznia 2023 r.,
skargi kasacyjnej zainteresowanej M. D.
od wyroku Sądu Apelacyjnego w Poznaniu
z dnia 30 czerwca 2021 r., sygn. akt III AUa 1332/19,
I. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,
II. zasądza od M. D. na rzecz organu rentowego 240 (dwieście czterdzieści) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Sąd Apelacyjny w Poznaniu III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wyrokiem z dnia 30 czerwca 2021 r. oddalił apelację M. D. od wyroku Sądu Okręgowego w Koninie z dnia 10 lipca 2019 r. (III U 82/19) oddalającego jej odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych […] Oddział w Poznaniu z dnia 5 grudnia 2018 r. stwierdzającej, że A. K. jako osoba wykonująca pracę w charakterze zleceniobiorcy u płatnika składek skarżącej M. D. podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalno-rentowym i wypadkowemu w okresach od 2 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2015 r., od 2 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2016 r. i od 2 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2019 r. z określoną w decyzji podstawą wymiaru składek. W sprawie kwestią sporną była kwalifikacja zawieranych umów przesądzająca o podleganiu bądź nie ubezpieczeniu.
Sąd Apelacyjny wskazał, że przedmiotem umowy o dzieło jest zindywidualizowany i konkretny rezultat pracy i umiejętności ludzkich. Jest to typowa umowa rezultatu, o który umawiają się strony. Musi on być z góry określony, mieć samoistny byt oraz obiektywną osiągalność. Celem tego typu umowy jest doprowadzenie do weryfikowalnego i jednorazowego rezultatu zdefiniowanego przez zamawiającego w momencie zawierania umowy. Jednakże w spornych w sprawie umowach, ze względu na ich przedmiotową specyfikę nie przewidziano ani dat ani ilości pochówków, ani sposobu ich przeprowadzenia. Były to pochówki typowe, na które składały się proste, powtarzalne czynności, wykonywane wspólnie przez kilku zatrudnionych. Powyższe cechy umowy, zdaniem Sądu Apelacyjnego, pozwalają na zakwalifikowanie ich do umów o świadczenie stałych usług na rzecz płatnika, a nie umów o wykonanie konkretnego dzieła.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty