Interpretacja indywidualna z dnia 25 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4.4012.347.2018.14.S.KM
Prawo do zastosowania zwolnienia od podatku w stanie prawnym obowiązującym do 30 czerwca 2017 r. dla świadczonych przez Państwa usług oraz prawo do korekty faktur w związku ze zmianą stawki.
Interpretacja indywidualna po wyroku sądu – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo:
1)ponownie rozpatruję sprawę Państwa wniosku z 7 czerwca 2018 r. o wydanie interpretacji indywidualnej – uwzględniam przy tym wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 16 maja 2019 r. sygn. akt III SA/Wa 3098/18 (data wpływu prawomocnego orzeczenia – 27 stycznia 2023 r.) i Naczelnego Sądu Administracyjnego z 13 października 2022 r. sygn. akt I FSK 2276/19 (data wpływu orzeczenia – 19 grudnia 2022 r.); i
2)stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
8 czerwca 2018 r. wpłynął Państwa wniosek z 7 czerwca 2018 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do zastosowania zwolnienia od podatku w stanie prawnym obowiązującym do 30 czerwca 2017 r. dla świadczonych przez Państwa usług oraz prawa do korekty faktur w związku ze zmianą stawki.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Spółka świadczy dla towarzystw ubezpieczeniowych za wynagrodzeniem usługi w zakresie oferowanych przez te towarzystwa ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej przewoźnika, odpowiedzialności cywilnej spedytora oraz ubezpieczenia mienia w przewozie (cargo), w szczególności likwidacji szkód, szacowania strat w ubezpieczonym mieniu oraz ustalania okoliczności i przyczyn powstania szkód.
Spółka wykonuje czynności związane z przyjęciem zgłoszenia szkody, dokumentowaniem rozmiarów szkody i podejmowaniem działań zmierzających do jej zmniejszenia, sprawdzeniem uprawnień ubezpieczonych do uzyskania odszkodowania, sprawdzaniem prawidłowości wykonania usług przez podwykonawców/usługodawców ubezpieczonych podmiotów, weryfikacją okoliczności i przyczyn wystąpienia szkody. Proces likwidacji obejmuje czynności i działania organizacyjne podejmowane przez Spółkę dla zapewnienia ubezpieczycielowi pomocy, przy czym - sama pomoc (w postaci konkretnych czynności, opisanych w punktach następnych) jest wykonywana również przez podmioty trzecie, na podstawie odrębnych umów zawartych przez Spółkę z tymi podmiotami.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty