21.04.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.26.2023.2.MM

Skutki podatkowe zawarcia umowy pożyczki w trybie negocjacji z Pożyczkodawcą 1, który jako ostatni podpisał umowę pożyczki w Holandii.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

2 lutego 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 1 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy pożyczki. Uzupełnili go Państwo pismem z 20 marca 2023 r. (wpływ 20 i 21 marca 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

X Sp. z o.o. będąca Wnioskodawcą (dalej: Spółka) ma siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i prowadzi prace … .

Spółka zainteresowana była pozyskaniem inwestorów w celu rozwinięcia swojej działalności gospodarczej. Udało jej się nawiązać kontakt z dwoma potencjalnymi pożyczkodawcami:

-spółką z siedzibą w Holandii (dalej: Pożyczkodawca 1);

-osobą fizyczną zamieszkałą w Polsce (dalej: Pożyczkodawca 2).

Spółka w postaci mailowej komunikowała się z potencjonalnymi pożyczkodawcami celem uzgodnienia warunków umowy pożyczki. Dodatkowo negocjacje były prowadzone telefonicznie, zdalnie oraz w trakcie spotkań osobistych. Jedno ze spotkań było w Holandii we wrześniu 2021 r., drugie w siedzibie Spółki w lipcu 2022 r. W toku negocjacji były tworzone dokumenty zawierające plany strony umowy, jednakże nie miały one mocy wiążącej i nie mogą być rozumiane jako oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 poz. 1360 ze zm.; dalej Kodeks cywilny).

Ostatecznie Spółka zawarła umowę pożyczki zamiennej z Pożyczkodawcą 1 oraz z Pożyczkodawcą 2. Umowa weszła w życie (...) grudnia 2022 r. Przedstawiciele Spółki oraz Pożyczkodawca 1 podpisali umowę odręcznie. Skan tego dokumentu z podpisami został przesłany pocztą elektroniczną do Pożyczkodawcy 1. Osoba odpowiedzialna za reprezentację Pożyczkodawcy 1 złożyła stosowny ręczny podpis na wydrukowanym dokumencie oraz przesłała pocztą elektroniczną skan dokumentu ze swoim podpisem do Pożyczkodawcy 2 oraz do Spółki w dniu (...) grudnia 2022 r. Tym samym umowa została zawarta. Intencją stron było aby właśnie tego dnia umowa została zawarta i tego dnia pojawiły się wzajemne zobowiązania pomiędzy stronami.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne