Interpretacja indywidualna z dnia 20 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.97.2023.2.MC
Prawo do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem należnym – przedawnienie.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 lutego 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 28 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem należnym.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 5 kwietnia 2023 r. (data wpływu 5 kwietnia 2023 r.)
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT. Przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy są usługi związane z doradztwem podatkowym, w szczególności polegające na pełnieniu roli przedstawiciela podatkowego dla podmiotów zagranicznych.
Do czwartego kwartału 2016 r. Spółka wykazywała sprzedaż podlegającą opodatkowaniu VAT w Polsce oraz poza terytorium kraju. Począwszy od deklaracji VAT za pierwszy kwartał 2017 r. Spółka w składanych deklaracjach VAT nie wykazuje czynności opodatkowanych w Polsce ani podlegających opodatkowaniu poza terytorium kraju, jednocześnie wykazując nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy. Spółka począwszy od deklaracji VAT złożonej za drugi kwartał 2019 r. w składanych deklaracjach VAT wykazuje taką samą wysokość nadwyżki podatku naliczonego nad należnym z poprzedniej deklaracji VAT oraz nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy.
Do powstania nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem należnym przyczyniła się specyfika usług świadczonych przez Wnioskodawcę, w szczególności pełnienie roli przedstawiciela podatkowego dla podmiotów zagranicznych. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług tego rodzaju usługi podlegają opodatkowaniu VAT w kraju siedziby usługobiorcy, a więc usługi Spółki nie były opodatkowane w Polsce. Jednocześnie Spółka w celu realizacji czynności podlegających VAT nabywała towary i usługi opodatkowane VAT w Polsce.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty