17.01.2023

Postanowienie SN z dnia 17 stycznia 2023 r., sygn. II UZ 14/22

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Frańczak (przewodniczący)
‎SSN Bohdan Bieniek (sprawozdawca)
‎SSN Krzysztof Rączka

w sprawie z odwołania K. C.
‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w Ostrowie Wielkopolskim
‎o zasiłek chorobowy i zasiłek macierzyński - o zwrot niezależnie pobranych świadczeń z ubezpieczenia chorobowego ,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 17 stycznia 2023 r.,
‎zażalenia ubezpieczonej na postanowienie Sądu Okręgowego w Poznaniu
‎z dnia 11 lutego 2022 r., sygn. akt VII Ua 19/21, VII WSC(U) 1/22,

uchyla zaskarżone postanowienie.

UZASADNIENIE

Sąd Okręgowy w Poznaniu, postanowieniem z dnia 11 lutego 2022 r., odrzucił skargę kasacyjną K. C. od wyroku Sądu Okręgowego w Poznaniu z dnia 22 października 2021 r.

W sprawie ustalono, że Sąd Okręgowy w Poznaniu wyrokiem z dnia 22 października 2021 r. zmienił wyrok Sądu Rejonowego w Lesznie i oddalił odwołanie ubezpieczonej od decyzji organu rentowego z dnia 27 września 2019 r.

Wyrok Sądu drugiej instancji został opublikowany na portalu informacyjnym w tym samym dniu o 16.29 (k-127), zaś pełnomocnik odwołującej się zapoznał się z nim w dniu 25 października 2021 r. (k-127) za pomocą e-doręczenia. Z kolei 26 listopada 2021 r. pełnomocnik odwołującej się odczytał treść wyroku na swoim koncie (k-129a) i w dniu 3 grudnia 2021 r. złożył wniosek o uzasadnienie wyroku Sądu Okręgowego wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu na dokonanie tej czynności, bowiem – w jego ocenie – informacja mailowa o podjętej czynności w sprawie nie była widoczna aż do 16 listopada 2021 r. i dopiero wówczas pełnomocnik dowiedział się o treści wyroku Sądu drugiej instancji.

Sąd Okręgowy oddalił wniosek o przywrócenie terminu (postanowienie z 17 grudnia 2021 r.), bowiem nie zostało uprawdopodobnione, by uchybienie nastąpiło bez winy odwołującej się, zwłaszcza, że jej pełnomocnik miał świadomość wydania orzeczenia kończącego postępowania w sprawie, bowiem odczytał (pobrał) treść‎e-doręczenia kierowanego do pełnomocnika pozwanego. Stąd też nawet przyjęcie, że nie otrzymał powiadomienia na własny adres mailowy o treści wydanego orzeczenia, to widząc, że taki wyrok otrzymał pozwany powinien był sprawdzić kwestię bezpośrednio na portalu (w sprawie VII U 19/21) lub skontaktować się z sekretariatem sądu, a wówczas (25 października 2021 r.) nadal zachowałby termin na złożenie wniosku o uzasadnienie spornego wyroku. Tymczasem przedłożony przez pełnomocnika wydruk z poczty z dnia 26 listopada 2021 r. świadczy jedynie o tym, że tego dnia dotarło do niego powiadomienie o nowej czynności w sprawie VII Ua 19/21, to jest informacja o zwrocie akt do Sądu Rejonowego, co równocześnie nie dowodzi, iż w dniu 22 października 2021 r. na jego portalu nie było zawiadomienia o wydanym rozstrzygnięciu. Sąd odwoławczy nie dał wiary pełnomocnikowi, że przed dniem 26 listopada 2021 r. nie miał świadomości o wydanym orzeczeniu ani nie mógł zapoznać się z jego treścią. Nie można bowiem zapomnieć informacji zapisanej na portalu informacyjnym o odczytaniu (pobraniu) doręczenia kierowanego do pełnomocnika pozwanego już w dniu 25 października 2021 r. W tym wypadku nawet zaniechanie otrzymania powiadomienia na własny adres mailowy nie zmienia postaci rzeczy, skoro pełnomocnik zapoznał się z treścią wyroku (i to nawet w terminie wcześniejszym niż sam organ rentowy - k. 129), a w razie dodatkowych wątpliwości winien był sprawdzić informację bezpośrednio na portalu w konkretnej sprawie albo skontaktować się z sekretariatem. Wówczas (25 października 2021 r.) nadal termin na złożenie wniosku o uzasadnienie byłby zachowany. Sąd Okręgowy uznał także, że podstawą doręczenia orzeczeń sądowych, po dniu 3 lipca 2021 r., były przepisy tak zwanej ustawy covidowej (art. 15zzs), co oznacza, że w sprawie termin na złożenie uzasadnienia minął w dniu 2 listopada 2021 r. Stąd wniosek z 3 grudnia 2021 r. był spóźniony i podlegał odrzuceniu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp