18.01.2023

Postanowienie SN z dnia 18 stycznia 2023 r., sygn. I USK 150/22

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jarosław Sobutka

w sprawie z odwołania małoletniego A. B. reprezentowanego przez przedstawiciela ustawowego matkę K. B.
‎przeciwko Wojewódzkiemu Zespołowi do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności
‎w Województwie Śląskim w Katowicach
‎o ustalenie niepełnosprawności,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń
‎Społecznych w dniu 18 stycznia 2023 r.,
‎skargi kasacyjnej odwołującego się od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy
‎i Ubezpieczeń Społecznych w Częstochowie
‎z dnia 4 lutego 2022 r., sygn. akt IV Ua 69/21,

odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.

UZASADNIENIE

Decyzją z 7 stycznia 2021 r. Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Częstochowie zaliczono małoletniego A. B. do osób niepełnosprawnych ze wskazaniem przyczyny niepełnosprawności 12-C (całościowe zaburzenia rozwojowe), 07-S (choroby układu oddechowego i krążenia). W pkt 8 decyzji wpisano, że małoletni nie wymaga konieczności zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne, ułatwiające funkcjonowanie danej osoby. Natomiast w pkt 7 wpisano, że małoletni nie wymaga konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.

Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Województwie Śląskim w Katowicach, orzeczeniem z 17 marca 2021 r., zmienił zaskarżone orzeczenie w części ustaleń dotyczących pkt II oraz pkt 5 i orzekł: symbol przyczyny niepełnosprawności - 12-C oraz konieczność zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne, ułatwiające funkcjonowanie danej osoby - wymaga.

Na skutek odwołania A. B., reprezentowanego przez przedstawicielkę ustawową K. B., od orzeczenia Wojewódzkiego Zespołu d/s Orzekania o Niepełnosprawności w Województwie Śląskim w Katowicach z 17 marca 2021 r., Sąd Rejonowy w Częstochowie, wyrokiem z dnia 15 października 2021 r., oddalił odwołanie. Sąd Rejonowy ustalił, że A. B. urodził się 2014 r. W wieku 6 lat rozpoznano u niego zespół Aspergera. Nie jest leczony farmakologicznie. Posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i wczesnego wspomagania rozwoju. W wieku 6 lat zmienił przedszkole na terapeutyczne. Z dalszych ustaleń Sądu I instancji wynika, że w zakresie samoobsługi wymaga niewielkiej pomocy, polegającej na przygotowaniu ubrania. Odwołujący samodzielnie ubiera się, zakłada buty, posługuje się łyżką, pije z kubka, załatwia potrzeby fizjologiczne. Śpi z mamą lub z bratem. Na podwórko wychodzi razem z braćmi. Jeździ na rowerze, gra w piłkę. Odwołujący jest dzieckiem niepełnosprawnym, ale nie jest konieczna stała lub długotrwała opieka i pomoc innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. Wymaga współudziału na co dzień opiekuna w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji, tj. pkt 8 orzeczenia, który został małoletniemu przyznany. Odwołujący komunikuje się swobodnie z otoczeniem, nawiązuje kontakt werbalny bez udziału opiekunów. Jest prawidłowo zorientowany we wszystkich kierunkach adekwatnie do wieku. Samodzielnie komunikuje się z otoczeniem, porusza się; jedynie z racji wieku poza domem musi przebywać pod nadzorem osoby dorosłej. Wymaga niewielkiego wsparcia w zakresie samoobsługi, tj. ubierania się. Pozostałe czynności (spożywanie posiłków, czynności fizjologiczne) wykonuje samodzielnie. Sąd I instancji ustalił stan faktyczny sprawy na podstawie akt Wojewódzkiego Zespołu d/s Orzekania o Niepełnosprawności w Województwie Śląskim w Katowicach oraz opinii biegłej sądowej z zakresu psychiatrii lek. med. K. F.. Zdaniem Sądu Rejonowego nie budzi wątpliwości fakt, że małoletni jest osobą niepełnosprawną, jednakże stan jego zdrowia oraz subiektywne przekonanie przedstawicielki ustawowej, nie dają podstawy do uznania, że małoletni wymaga konieczności stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp