Interpretacja indywidualna z dnia 11 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.131.2023.1.DM
Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją zadania.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z realizacją operacji pn. „(...)”.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
Gmina (...) (dalej: „Gmina”) jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Gmina w 2022 r. zrealizowała operację pn. „(...)”, w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „(...)” (dalej jako: „Projekt” lub „Inwestycja”) z funduszy własnych oraz przy wsparciu ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020, gdzie we wniosku o dofinansowanie podatek od towarów i usług został wskazany jako koszt kwalifikowalny.
Realizacja przedmiotowej Inwestycji należy do zadań własnych Gminy, o których jest mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 40); dalej: „ustawa o samorządzie gminnym”).
W Projekcie przewidziano realizację dwóch kategorii zadań: zakupów oraz remontów. Na zakupy składało się wyposażenie świetlicy wiejskiej w: stoły, krzesła, zestawy stół + ławka, namioty składane, sprzęt agd, sprzęt audiowizualny, pojemniki na odpady, aneks kuchenny, meble, drzwi. Na remonty składały się: malowanie, układanie płytek i kostki brukowej, montaż mebli, napisy z liter przestrzennych, orynnowania, wymiana drzwi. Operacja przyczyni się do podniesienia standardu użytkowego kompleksu społeczno-kulturalnego w (...). Na kompleks składają się świetlica wiejska, zadaszona scena z zapleczem szatniowo - sanitarnym, wiata ogniskowo - rekreacyjna. Obecne wyposażenie ww. obiektów jest albo - przestarzałe, zniszczone, albo go brakuje, w związku z tym nie zachęca do integracji i podniesienia aktywności społeczno-kulturalnej mieszkańców, jak również organizacji wydarzeń kulturalnych (we wsi (...) od 11 lat, co roku organizowane jest duże przedsięwzięcie kulturalne w postaci festynu pod nazwą „(...)”, oraz kilka mniejszych). Dlatego operacja polega na poprawie jakości kulturalnej infrastruktury ogólnodostępnej poprzez wyposażenie kompleksu ww. elementy wyposażenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty