08.02.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 8 lutego 2023 r., sygn. I USKP 69/22

Rozstrzyganie o zawieszeniu postępowania w sprawach zależnych od okoliczności prejudycjalnych wymaga dokładnej analizy faktów i prawa w każdej konkretnej sprawie, a decyzja o zawieszeniu może być celowym działaniem tylko wtedy, gdy niezbędne jest ustalenie kluczowych okoliczności dla rozstrzygnięcia sprawy. Konieczne jest również unikanie subiektywnych ocen i uwzględnianie kategorii obiektywnych, zwłaszcza przy ocenie fikcyjnego charakteru prowadzonej działalności gospodarczej. Sąd Najwyższy jako sąd prawa nie powinien doszukiwać się argumentów przemawiających za merytorycznym rozpoznaniem skargi kasacyjnej, a jedynie analizować podstawy skargi kasacyjnej w świetle konkretnych przepisów prawa. Przejrzyste i formalne funkcjonowanie instrumentu skargi kasacyjnej jest kluczowe dla ujednolicenia i rozwoju prawa oraz w interesie publicznym.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Romuald Dalewski (przewodniczący) ‎

SSN Robert Stefanicki (sprawozdawca) ‎

SSN Renata Żywicka

w sprawie z odwołania J. S. ‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w Sosnowcu ‎o zasiłek chorobowy, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 8 lutego 2023 r., ‎skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach ‎z dnia 22 kwietnia 2021 r., sygn. akt X Ua 45/20,

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu - Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach do ponownego rozpoznania oraz orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

J. S. odwołała się od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Sosnowcu z 26 listopada 2014 r. i z 11 grudnia 2014 r. odmawiającej jej prawa do zasiłku chorobowego za okres od dnia 22 listopada 2014 r. do dnia 10 grudnia 2014 r. i zasiłku opiekuńczego za okres od dnia 23 września 2014 r. do dnia 21 listopada 2014 r. W odpowiedzi na to odwołanie organ rentowy wniósł o jego oddalenie, wskazując, że J. S. z dniem 1 marca 2013 r. rozpoczęła działalność gospodarczą, płacąc składkę od podstawy 9.225,75 zł za marzec, a po niedługim okresie prowadzenia działalności, bo już od 4 kwietnia 2013 r. przedłożyła druk ZUS ZLA i przebywała na zasiłku chorobowym do dnia 17 września 2013 r., a od dnia 18 września 2013 r. do dnia 16 września 2014 r. pobierała zasiłek macierzyński z tytułu prowadzonej działalności. Z dniem nabycia prawa do zasiłku macierzyńskiego osoba prowadząca działalność gospodarczą, nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. Osoba taka opłaca jedynie składkę zdrowotną, a pozostałe składki pokrywa budżet Państwa. Ponadto odwołująca nie zgłosiła się w wymaganym terminie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, a ponadto zapłaciła składkę po terminie za wrzesień 2014 r. i w niepełnej wysokości. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Sosnowcu ustalił w drodze decyzji z dnia 24 grudnia 2014 r., że ubezpieczona jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, nie podlega dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu od 17 września 2014 r. Decyzję z dnia 24 grudnia 2014 r. (nr 2867) ubezpieczona zaskarżyła do Sądu Okręgowego w Katowicach.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty