04.04.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 4 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.89.2023.1.AWY

Sukcesja podatkowa w następstwie nabycia Przedsiębiorstwa w drodze aportu oraz zakres praw i obowiązków nabywcy w związku z otrzymaniem tego Przedsiębiorstwa.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 lutego 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy sukcesji podatkowej w następstwie nabycia Przedsiębiorstwa w drodze aportu oraz praw i obowiązków nabywcy w związku z otrzymaniem tego Przedsiębiorstwa.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą (zwana dalej „Wnoszącym aport”) zamierza wnieść prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo (dalej „Przedsiębiorstwo”) w formie aportu do (…) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością („Wnioskodawca”) w zamian za objęcie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym. Przedsiębiorstwo to jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym i faktycznie wykorzystywanym do prowadzenia działalności gospodarczej. Przedmiotem działalności Przedsiębiorstwa są usługi remontowo-budowlane oraz działalność deweloperska w zakresie budowy i sprzedaży mieszkań w domach wielorodzinnych.

Dniem wniesienia aportu będzie dzień zawarcia umowy przenoszącej własność Przedsiębiorstwa w formie aktu notarialnego. Wnoszący aport, po dniu wniesienia aportu, nie będzie kontynuować działalności gospodarczej w zakresie działalności Przedsiębiorstwa. Po otrzymaniu aportu Wnioskodawca będzie w pełnym zakresie kontynuować działalność gospodarczą prowadzoną poprzednio w ramach Przedsiębiorstwa, nastąpi przejęcie Przedsiębiorstwa „w ruchu”. W szczególności w oparciu o otrzymany zespół składników majątkowych, jak i niemajątkowych, prowadzona będzie w normalnym trybie sprzedaż i zakupy towarów lub usług oraz będą wystawiane, otrzymywane i korygowane faktury, noty korygujące, duplikaty faktur, udzielane i otrzymywane rabaty związane z kontynuacją działalności Przedsiębiorstwa, zapewne wystąpi także potrzeba skorzystania z tzw. ulgi na złe długi. Dodatkowo w związku z prowadzeniem Przedsiębiorstwa po stronie Wnoszącego aport powstała nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, która jest funkcjonalnie związana z działalnością Przedsiębiorstwa. Nadwyżka ta wystąpi także na koniec miesiąca poprzedzającego planowany dzień wniesienia aportu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne