Wyrok SN z dnia 12 stycznia 2023 r., sygn. II CSKP 546/22
Naruszenie przez sąd drugiej instancji przepisów odnoszących się do sposobu sporządzania uzasadnienia może jedynie wyjątkowo stanowić usprawiedliwioną podstawę kasacyjną; dzieje się tak wtedy, gdy wskutek uchybienia wymaganiom stawianym uzasadnieniu, zaskarżone orzeczenie nie poddaje się kontroli kasacyjnej. Zgodnie z art. 3983 § 1 pkt 2 k.p.c. zarzut naruszenia przepisów postępowania tylko wtedy jest skuteczny, kiedy to uchybienie mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy.
Sąd Najwyższy w składzie:
Prezes SN Joanna Misztal-Konecka (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Beata Janiszewska
SSN Marcin Krajewski
w sprawie z powództwa wzajemnego O. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej w G. przeciwko T. K. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 12 stycznia 2023 r. w W. skargi kasacyjnej powódki wzajemnej O. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej w G. od wyroku Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z 13 grudnia 2019 r., sygn. akt I AGa 372/18,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Poznaniu do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. T. K. domagał się od O. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej w G. (dalej także: „spółka O.”) zapłaty kwoty 57 586,90 zł wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od 31 sierpnia 2016 r. do dnia zapłaty z tytułu wynagrodzenia za prace wykonane na rzecz pozwanej na podstawie ustnej umowy o bliżej określone roboty budowlane.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty