Interpretacja indywidualna z dnia 23 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.609.2022.2.GK
Rozpoznanie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z tytułu nabycia towarów z terytorium Niemiec, wykazania transakcji w JPK_V7M na podstawie dokumentu wewnętrznego oraz określenie daty powstania obowiązku podatkowego z tytułu nabycia urządzeń.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
31 grudnia 2022 r. wpłynął za pośrednictwem e-Puapu Państwa wniosek z 31 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy rozpoznania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z tytułu nabycia towarów z terytorium Niemiec, wykazania transakcji w JPK_V7M na podstawie dokumentu wewnętrznego oraz określenie daty powstania obowiązku podatkowego z tytułu nabycia urządzeń. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 19 lutego 2023 r. (wpływ 19 lutego 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jesteście Państwo spółką z o.o. z siedzibą w Polsce, zarejestrowaną jako podatnik VAT czynny, w tym także dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych. Nie jesteście Państwo zarejestrowani dla celów podatku od towarów i usług w innych krajach członkowskich UE. Przedmiotem Państwa działalności jest produkcja (…). Nabywacie Państwo od podmiotu z siedzibą w Wielkiej Brytanii („Sprzedawca”) elementy instalacji klimatyzacyjnych, które będą wykorzystywane przez Państwa do produkcji (..). Urządzenia te są produkowane przez spółkę niemiecką („Producent”) na terytorium Niemiec. Sprzedawca nabywa urządzenia od Producenta na terytorium Niemiec, a następnie odsprzedaje je Państwu. Zgodnie z warunkami umowy zawartej ze Sprzedawcą Państwo odbieracie urządzenia bezpośrednio od Producenta, na terytorium Niemiec. Fizycznie dostawa urządzeń odbywa się w ten sposób, że towar jest odbierany przez Państwa od Producenta a następnie przemieszczany do Polski Państwa własnym transportem lub przez przewoźnika (koszty i organizacja transportu są po Państwa stronie) albo Państwo zlecacie wysyłkę towaru Producentowi (organizacja transportu leży po stronie Producenta, a koszty transportu ponosicie Państwo na podstawie odrębnej faktury wystawionej przez Producenta). Producent jest podatnikiem podatku od wartości dodanej, zarejestrowanym na terytorium Niemiec. Sprzedawca nie jest zarejestrowany na terytorium Niemiec do celów podatku od wartości dodanej. Na fakturach wystawianych przez Sprzedawcę nie jest wykazany podatek od wartości dodanej, a Sprzedawca posługuje się w tej transakcji numerem VAT nadanym dla potrzeb podatku VAT obowiązującego w Wielkiej Brytanii. W dacie przyjęcia urządzeń do Państwa magazynu w Polsce, Państwo wystawiacie dokument wewnętrzny, obejmujący wszystkie dane jakie powinna zawierać faktura.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty