Interpretacja indywidualna z dnia 22 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.134.2023.1.EB
Zaliczki na poczet przyszłego zysku - obowiązki płatnika.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowy od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 15 lutego 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 2 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
1. Spółka (…) spółka komandytowa z siedzibą w (...) jest wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla (…) w (...), Wydział Gospodarczy KRS, pod numerem KRS (…) (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca").
Wspólnikami Spółki są:
I. (...) posiadający miejsce zamieszkania w Polsce oraz rezydencję podatkową w Polsce – jako komplementariusz oraz
II. (... ) – jako komandytariusz (dalej: „Wspólnicy”).
Dniem kończącym pierwszy rok obrotowy jest 31 marca 2023 r. Spółka prowadzi pełną księgowość zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości.
2. Przeważającym przedmiotem działalności Spółki jest pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKD 70.22.Z). Zyski wypracowane przez Spółkę w danym roku podatkowym będą w całości lub w części wypłacane Wspólnikom zgodnie z zasadami partycypacji w zyskach określonymi w umowie Spółki oraz w uchwale Wspólników. Wypłata zysku za dany rok obrotowy następować będzie po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego Spółki. Zgodnie z umową Spółki na poczet zysku Wspólnicy mogą otrzymywać zaliczki w ciągu roku obrotowego.
Pytanie
Czy Wnioskodawca, jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, wypłacając komplementariuszowi Spółki w trakcie roku podatkowego zaliczki na poczet przyszłego (rocznego) zysku Spółki, jest zobowiązany do pobierania od tych wypłat zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350 z późn. zm.; dalej odpowiednio: „PIT” oraz „ustawa o PIT”) i odprowadzania go na rachunek właściwego dla komplementariusza urzędu skarbowego?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty