Postanowienie SN z dnia 27 lipca 2021 r., sygn. IV KK 322/21
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jarosław Matras
w sprawie K. S.
skazanego z art. 156 § 1 pkt 2 k.k. i in.
po rozpoznaniu w Izbie Karnej na posiedzeniu w trybie art. 535 § 3 k.p.k.
w dniu 27 lipca 2021 r.,
kasacji wniesionej przez obrońcę skazanego
od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…)
z dnia 24 września 2020 r., sygn. akt II AKa (..)
częściowo zmieniającego wyrok Sądu Okręgowego w K.
z dnia 28 stycznia 2020 r., sygn. akt V K (…)
p o s t a n o w i ł
1. oddalić kasację jako oczywiście bezzasadną;
2. zasądzić od Skarbu Państwa na rzecz adw. G. W. Kancelaria Adwokacka w K. jako obrońcy z urzędu, kwotę 738 (siedemset trzydzieści osiem zł) w tym 23 % podatku VAT za sporządzenie i wniesienie kasacji na rzecz skazanego;
3. zwolnić skazanego od kosztów sądowych postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Sąd Okręgowy w K. wyrokiem z dnia 28 stycznia 2020 r., sygn. akt V K (…) uznał oskarżonego K. S. winnym popełnienia zarzucanego mu czynu, wyczerpującego znamiona art. 156 § 1 pkt. 2 k.k. w zw. z art. 156 § 3 k.k. i za to na mocy art. 156 § 3 k.k. skazał go na karę 5 lat pozbawienia wolności.
Nadto sąd orzekł o zaliczeniu na poczet orzeczonej kary pozbawienia wolności okresu rzeczywistego pozbawienia wolności w sprawie, dowodach rzeczowych oraz kosztach postępowania.
Wyrok ten w części dotyczącej rozstrzygnięcia o karze na niekorzyść oskarżonego zaskarżył prokurator stawiając zarzut rażącej niewspółmierności orzeczonej kary. Podnosząc ten zarzut prokurator wniósł o zmianę zaskarżonego wyroku poprzez wymierzenie oskarżonemu kary 15 lat pozbawienia wolności.
Apelację od wyroku złożył także obrońca K. S. i zaskarżając wyrok w całości, zarzucił mu:
„ 1.obrazę przepisów postępowania mającą istoty wpływ na treść rozstrzygnięcia:
a)art. 170 § 1 pkt 2 i 3 k.p.k. w zw. z art. 169 § 1 i 2 k.p.k. poprzez:
-uznanie, że wniosek dowodowy obrońcy oskarżonego z dnia 6 grudnia 2019 roku nie zasługiwał na uwzględnienie, jak również niedopuszczenie przez Sąd dowodu z opinii psychologiczno - psychiatrycznej zespołu nowych biegłych psychologów i psychiatrów, w celu ustalenia portretu psychologicznego oskarżonego K. S., jako nie mających znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy podczas gdy dowody te były niezbędne do stwierdzenia okoliczności, których dotyczyły, a w konsekwencji nie pozwoliły na dokonanie ustaleń przy zasięgnięciu wiedzy specjalistycznej czy czyn zarzucany oskarżonemu nie wystąpił na tle współczucia oskarżonego w stosunku do matki a tym samym nie wyczerpał znamion przestępstwa z art. 150 k.k. , jak również nie dokonano oceny podłoża medycznego - ataków padaczkowych - urata świadomości a zawnioskowane dowody zmierzały do pozostania dalszych dowodów w postaci dokumentacji medycznej w zakresie stanu zdrowia oskarżonego, a okoliczności dotyczące ataków padaczkowych zostały potwierdzone przez świadków, a nadto znalazły odzwierciedlenie w dowodzie obiektywnym - wypisie oskarżonego ze szpitala, który potwierdził zaistnienie powyższych schorzeń u oskarżonego;
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty