Postanowienie SN z dnia 9 lipca 2021 r., sygn. II KK 223/21
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Antoni Bojańczyk
po rozpoznaniu w dniu 9 lipca 2021 r.
w Izbie Karnej na posiedzeniu bez udziału stron (art. 535 § 3 k.p.k.),
sprawy T. S.
skazanego z art. 197 § 1 k.k.
z powodu kasacji wniesionej przez obrońcę skazanego
od wyroku Sądu Okręgowego w Ł.
z dnia 17 grudnia 2020 r., sygn. V Ka […],
utrzymującego w mocy wyrok Sądu Rejonowego w P.
z dnia 21 sierpnia 2018 r., sygn. II K […],
p o s t a n o w i ł:
1. oddalić kasację jako oczywiście bezzasadną;
2. obciążyć skazanego T. S. kosztami sądowymi postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Wyrokiem Sądu Rejonowego w P. z dnia 21 sierpnia 2018 r., sygn. II K (…), oskarżony T. S. został uznany winnym popełnienia czynu zabronionego, zakwalifikowanego z art. 197 § 1 k.k., za który wymierzył mu karę 2 lat pozbawienia wolności, na poczet której zaliczył okres tymczasowego aresztowania w sprawie (art. 63 § 1 k.k.). Ponadto sąd orzekł na rzecz pokrzywdzonej A. G. kwotę 3000 zł tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę w (art. 46 § 1 k.k.), a także rozstrzygnął w przedmiocie kosztów sądowych w sprawie.
Po rozpoznaniu apelacji wniesionej przez obrońcę T. S., Sąd Okręgowy w Ł. wyrokiem z dnia 17 grudnia 2020 r., sygn. V Ka (…) utrzymał w mocy zaskarżony wyrok sądu pierwszej instancji.
Od tego rozstrzygnięcia kasację wywiódł obrońca skazanego T. S.. Zaskarżając wyrok Sądu Okręgowego w Ł. w całości i zarzucił mu mogące mieć istotny wpływ na treść zaskarżonego orzeczenia, rażące naruszenie przepisów postępowania, a to:
1.art. 5 § 1 i 2 k.p.k., art. 7 k.p.k., art. 366 § 1 k.p.k., art. 410 k.p.k. w zw. z art. 433 § 2 k.p.k. i art. 457 § 3 k.p.k. polegające na nienależytym rozważeniu i nierzetelnym ustosunkowaniu się Sądu do zarzutów apelacyjnych poprzez ogólnikowe zaaprobowanie stanowiska Sądu meriti i powielenie jego argumentacji w zakresie oceny dowodu z zeznań pokrzywdzonej A. G., w sytuacji gdy pozostawały one w sprzeczności z całym zgromadzonym w sprawie materiałem dowodowym i ponownym pominięciu okoliczności podważających wiarygodność świadka, podnoszonych w środku odwoławczym, tj. lakoniczności zeznań stanowiących w istocie potwierdzenie sugestii Sądu, podawania nieprawdziwych okoliczności celem zaprezentowania siebie w lepszym świetle, opinii o pokrzywdzonej wśród rodziny czy współpracowników jako osoby kłamliwej i manipulującej otoczeniem, wskazań biegłego psychologa, iż pokrzywdzona jest osobą wysoce niestabilną i neurotyczną oraz nie sposób wykluczyć, iż pokrzywdzona mogła się godzić na stosunek z oskarżonym, a potem chciała się zemścić ani że skłamała, a potem szła w zaparte, przy jednoczesnym braku jakichkolwiek obiektywnych dowodów wskazujących na sprawstwo oskarżonego (obrażenia ciała, hałas w mieszkaniu pokrzywdzonej).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty