13.03.2023 Kadry i płace Rachunkowość firm

Jak ewidencjonować wydawanie pracownikom odzieży roboczej oraz wypłatę ekwiwalentów

PROBLEM

Spółka oprócz wydawania określonej grupie pracowników odzieży i obuwia ochronnego zamierza pracownikom zajmującym niektóre stanowiska wprowadzić możliwość korzystania z własnej odzieży i obuwia roboczego, wypłacając im za to stosowny ekwiwalent. Spółka ma wątpliwości, czy takie rozwiązanie jest zgodne z prawem  oraz jak należy określić wysokość ekwiwalentu. Ponadto spółka wypłaca ekwiwalent za pranie odzieży, który ustalono w postaci ryczałtu. Jak ewidencjonować wydawanie pracownikom odzieży roboczej oraz wypłatę ekwiwalentów? Czy można ryczałtem płacić za pranie odzieży roboczej?

RADA

Przepisy dopuszczają, by jedna grupa pracowników korzystała z przydzielonej odzieży roboczej a inna używała w pracy własne ubrania i buty, otrzymując za to ekwiwalent pieniężny. Jeżeli jednak pracodawca dopuszcza używanie przez pracowników własnej odzieży i obuwia, za ich zgodą, wówczas zobowiązany jest do wypłaty stosownego ekwiwalentu pieniężnego. Pracownicy mają prawo otrzymać go w wysokości uwzględniającej aktualne ceny odzieży i obuwia, natomiast za pranie odzieży roboczej należy się ekwiwalent w wysokości poniesionych przez pracownika kosztów. Sąd Najwyższy stwierdził przy tym, że ryczałt może być traktowany jako ekwiwalentny, jeżeli wypłacona kwota jest odpowiednia do wysokości poniesionych kosztów, a więc wtedy, gdy jej wysokość została określona w stałej kwocie, jeżeli jej wyliczenie uwzględnia rzeczywistą częstotliwość ponoszenia wydatków i mieści się w niewielkiej rozpiętości cen rynkowych.

Zarówno wydanie zakupionej odzieży roboczej, jak i wypłata ekwiwalentów pieniężnych z tytułu używania własnej dzieży i jej prania ...

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne