06.03.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 6 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.847.2022.1.MN

Możliwość posługiwania się nazwą skróconą Spółki

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 grudnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 5 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie możliwości posługiwania się w obrocie gospodarczym na fakturach oraz innych dokumentach księgowych nazwą skróconą Spółki. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

S. spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w T., NIP: xxx (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka”) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Polski. Spółka powstała 28 lutego 2014 r. (wówczas doszło do jej zawiązania), zaś wpis do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego nastąpił w dniu 21 maja 2014 r. Wnioskodawca pozostaje czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług od 1 sierpnia 2014 r. Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy, ujawnionym w Krajowym Rejestrze Sądowym jest naprawa i konserwacja maszyn (PKD 33.12.Z). Wnioskodawca (...) działa na rynku (...) pod firmą (nazwą) S. sp. z o.o. Firma (nazwa) Wnioskodawcy ma (...) oraz identyfikuje zakres przedmiotu działalności Wnioskodawcy.

Wnioskodawca nie wyklucza zintensyfikowania swojej aktywności gospodarczej na rynkach zagranicznych, w związku z czym chciałby dokonać zmiany (modyfikacji) nazwy Spółki, pod którą działa.

Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników spółki w dniu 28 października 2022 r. podjęło uchwałę w przedmiocie zmiany § 2 umowy spółki. Zgodnie z przeprowadzonymi zmianami, § 2 którego dotychczasowa treść to: „1. Spółka działa pod firmą S. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. 2. Spółka może używać skrótu firmy: S. sp. z o.o. lub S. spółka z o.o. 3. Spółka może używać wyróżniającego ją znaku graficznego.” otrzymał nowe brzmienie (zmianie uległ ustęp 1 i 2 tego paragrafu): „1. Spółka działa pod firmą S. D. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. 2. Spółka może używać skrótu firmy zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. 3. Spółka może używać wyróżniającego ją znaku graficznego.”. Uchwała została zaprotokołowana w akcie notarialnym. Zarząd spółki nie dokonał jeszcze zgłoszenia zmiany do sądu rejestrowego. Wpis zmiany umowy spółki do rejestru przedsiębiorców zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych ma charakter kształtujący, konstytutywny (art. 255 § 1 k.s.h.). Zmiana nazwy (firmy) Spółki może zostać zgłoszona do sądu rejestrowego w ciągu maksymalnie sześciu miesięcy od dnia podjęcia uchwały o zmianie umowy spółki (art. 256 § 3 w zw z art. 169 § 1 k.s.h.). Po tym terminie zmiana umowy spółki nie wywoła skutków prawnych (przestanie mieć znaczenie prawne, Spółka nie będzie mogła skutecznie żądać ujawnienia zmiany umowy w rejestrze przedsiębiorców).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne