Interpretacja indywidualna z dnia 27 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.868.2022.2.AKA

Prawo do złożenia korekty deklaracji podatkowej w związku z przeprowadzonymi remontami nawierzchni drogi przy zespołach garażowych.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że stanowisko Państwa Spółdzielni w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest:

- prawidłowe w części dotyczącej prawa do złożenia korekty deklaracji podatkowej w przypadku usługi wykonanej w styczniu 2020 r., za okres w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego,nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego,

- nieprawidłowe w części dotyczącej prawa do złożenia korekty deklaracji podatkowej w przypadku usługi potwierdzonej fakturą z lipca 2021 r. w myśl obecnie obowiązującego art. 86 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 grudnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 30 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie prawa do złożenia korekty deklaracji podatkowej w związku z przeprowadzonymi remontami nawierzchni drogi przy zespołach garażowych. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 13 lutego 2023 r. (data wpływu 17 lutego 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

... Spółdzielnia Mieszkaniowa jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. z 2022 r. poz. 931). Prowadzi gospodarkę zasobami mieszkaniowymi oraz zarządza majątkiem własnym, a także majątkiem jej członków nabytym na podstawie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, w tym garaży.

Osoby dysponujące prawem do garażu wnoszą opłaty przeznaczone na pokrycie wydatków związanych z eksploatacją i ich utrzymaniem, a także opłaty na fundusz remontowy. Wszystkie opłaty, o których mowa są opodatkowane podatkiem VAT. W związku z faktem, że mamy tu do czynienia z garażami, a nie lokalami mieszkalnymi, Spółdzielni nie przysługuje w tej sytuacji prawo do zastosowania zwolnienia od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku od towarów i usług do tzw. opłat eksploatacyjnych dotyczących garaży (zgodnie z interpretacją indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 14 maja 2021 r., 0114-KDIP1-3.4012.197.2021.1.KP). Również więc garaże objęte spółdzielczym własnościowym prawem, należy traktować jako związane z działalnością opodatkowaną VAT, co zresztą przekłada się na doliczaniu do opłat dotyczących funduszu remontowego dla tych garaży, podatku VAT w podstawowej stawce. VAT zatem zawarty w cenie inwestycji dotyczących takich garaży, również może być odliczany od podatku należnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne