Postanowienie SN z dnia 27 lutego 2023 r., sygn. II KB 10/22
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jarosław Matras (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Bohdan Bieniek
SSN Monika Koba
SSN Dawid Miąsik
SSN Karol Weitz
w sprawie oskarżonej E. S.
z wniosku obrońcy oskarżonej
po rozpoznaniu w Izbie Karnej
na posiedzeniu w dniu 27 lutego 2023 r.,
wniosku o zbadanie w trybie art. 29 § 5 ustawy o Sądzie Najwyższym, spełnienia wymogów niezawisłości i bezstronności sędziego SN Małgorzaty Bednarek w sprawie II KK 529/22
na podstawie art. 29 § 18 ustawy o Sądzie Najwyższym (Dz. U. z 2021 r., poz. 1904).
p o s t a n o w i ł:
wyłączyć od rozpoznania sprawy II KK 529/22 sędziego Sądu Najwyższego Małgorzatę Bednarek.
UZASADNIENIE
Obrońca E. S. złożył do Sądu Najwyższego – Izby Karnej w sprawie o sygnaturze II KK 529/22, w oparciu o art. 29 § 6 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym (t.j. Dz.U. z 2021 r., poz. 1904 – dalej jako u.o SN), wniosek o zbadanie spełnienia przez sędziego Sądu Najwyższego Małgorzatę Bednarek wymogów niezawisłości i bezstronności. Zawarł w tym piśmie żądanie stwierdzenia, że wobec tego sędziego zachodzą przesłanki wskazane w art. 29 § 5 u.o SN, które mogą powodować, że w okolicznościach tej sprawy orzekanie tego sędziego może doprowadzić do naruszenia standardu niezawisłości lub bezstronności, mającego wpływ na wynik tej sprawy, z uwzględnieniem jej charakteru. We wniosku zawarł również żądanie dopuszczenia – jako dowodów – określonych publikacji prasowych oraz odpisu pełnego z rejestru stowarzyszeń w odniesieniu do […] Stowarzyszenia […] i wydruku uchwały nr 317/2018 Krajowej Rady Sądownictwa (dalej – KRS) z 23 sierpnia 2018 r.
W uzasadnieniu wniosku obrońca wskazał na wstępie, że SSN M. Bednarek została powołana do orzekania w zlikwidowanej Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w dniu 20 września 2018 r., na skutek podjęcia uchwały nr 317/2018 Krajowej Rady Sądownictwa – ukształtowanej w trybie określonym przepisami ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 3). Ta okoliczność stanowiła dla wnioskodawcy podstawę do przyjęcia, że taki tryb powołania sędziego przesądza o braku jego bezstronności w aspekcie instytucjonalnym i pozwala na sformułowanie domniemania braku bezstronności. Na poparcie tego stwierdzenia – w aspekcie prawnym – przywołana została uchwała składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 2 czerwca 2022 r. I KZP 2/22, w której kategorycznie stwierdzono, że:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty