13.12.2022

Wyrok SN z dnia 13 grudnia 2022 r., sygn. II PSKP 13/22

Nieważność postępowania występuje wtedy, gdy strona postępowania wbrew swej woli zostaje faktycznie pozbawiona możności działania w postępowaniu lub jego istotnej części. Stwierdzenie, czy taki stan nastąpił, wymaga rozważenia, czy w konkretnej sprawie nastąpiło naruszenie przepisów procesowych, czy uchybienie to miało wpływ na możność działania strony oraz, czy pomimo zaistnienia tych dwóch przesłanek strona mogła bronić swoich praw. Tylko przy kumulatywnym spełnieniu tych wszystkich przesłanek można mówić o skutkującym nieważnością postępowania pozbawieniu strony możliwości obrony swoich praw (art. 379 pkt 5 k.p.c.). Uczestnictwo w procesie, podejmowanie czynności procesowych, udział w rozprawach i innych czynnościach jest prawem, nie zaś obowiązkiem strony (chyba że co innego wynika z przepisów) i nie musi ona z tego przywileju korzystać, obowiązkiem sądu jest natomiast zapewnienie jej takiej możliwości.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Romuald Dalewski (przewodniczący, sprawozdawca) ‎

SSN Leszek Bielecki ‎

SSN Jarosław Sobutka

w sprawie z powództwa B.F. ‎przeciwko Komendzie Policji w W. ‎o przywrócenie do pracy, wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 13 grudnia 2022 r., ‎skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie ‎z dnia 24 września 2020 r., sygn. akt XXI Pa 582/19,

uchyla zaskarżony wyrok w całości i znosi postępowanie przed Sądem Okręgowym w Warszawie przekazując sprawę do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie VIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wyrokiem z 24 maja 2019 r. w pkt. 1 orzekł o przywróceniu powódki B.F. do pracy w pozwanej Komendzie Policji na poprzednich warunkach pracy i płacy; w pkt. 2 zasądził od pozwanej Komendy Policji na rzecz powódki B.F. kwotę 8.496,82 zł tytułem wynagrodzenia pod warunkiem podjęcia pracy w terminie 7 dni od dnia uprawomocnienia się wyroku; w pkt. 3 zasądził od pozwanej Komendy Policji na rzecz powódki B.F. kwotę 1580 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty