05.10.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 5 października 2022 r., sygn. I NSKP 15/21

Przy badaniu antykonkurencyjnego charakteru porozumienia wertykalnego, przedmiotem którego jest ustalenie sztywnych cen odsprzedaży oferowanych produktów, nie ma znaczenia prawnego pozycja rynkowa i wielkość udziałów adresatów zaskarżonej decyzji Prezesa UOKiK w rynku właściwym.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Maria Szczepaniec (przewodniczący, sprawozdawca) ‎

SSN Leszek Bosek ‎

SSN Mirosław Sadowski

w sprawie z powództwa ,,P. sp. z o.o. z siedzibą w Z. i J. sp. z o.o. z siedzibą w G. przeciwko Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ‎o ochronę konkurencji ‎z udziałem zainteresowanych: […], A. M. prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą "K." w D., […] na skutek skargi kasacyjnej pozwanego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 15 maja 2019 r., sygn. akt VII AGa 1112/18 ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 5 października 2022 r.

uchyla zaskarżony wyrok w punkcie II. (drugim), III. (trzecim) oraz IV. (czwartym) i w tym zakresie przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Decyzją z 30 grudnia 2011 r. (Nr [...]) Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (dalej: Prezes UOKiK, pozwany):

I. uznał za praktykę ograniczającą konkurencję, naruszającą zakaz, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz.U. Nr 50, poz. 331, ze zm.; dalej: u.o.k.k.), zawarcie porozumienia na krajowym rynku dystrybucji pieców, wkładów kominkowych i systemów grzewczych na ciepłe powietrze oraz elementów przydatnych do ich budowy i wykończenia przez J. spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w G. (dalej: J. sp. z o.o., powód) z wymienionymi w decyzji przedsiębiorcami, będącymi jej przedstawicielami handlowymi, w tym z „P.” spółką z ograniczoną odpowiedzialnością w Z. (dalej: P. sp. z o.o., powód), polegającego na przyjęciu w łączących strony „Porozumieniu o współpracy” zapisów o treści: „Przedstawiciel dokonuje sprzedaży na podstawie wzorów i cenników dostarczanych przez Sprzedawcę, które obowiązują na terenie całej Polski” oraz „Przedstawiciel zobowiązuje się do prowadzenia polityki cenowej zgodnej z ustaleniami Sprzedawcy. Przedstawiciel nie ma prawa do prowadzenia samodzielnych działań promocyjnych dotyczących rabatów cenowych na towary dostarczane przez Sprzedawcę”, i stwierdził zaniechanie stosowania tej praktyki przez wszystkich uczestników tego porozumienia, przy czym w odniesieniu do J. sp. z o.o. - z dniem 1 marca 2009 r., zaś w odniesieniu do P. sp. z o.o. - z dniem 1 października 2007 r.;

II. na podstawie art. 105 § 1 k.p.a. umorzył, jako bezprzedmiotowe, postępowanie antymonopolowe w zakresie dotyczącym J. H. oraz Z. B.;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty