Postanowienie SN z dnia 30 września 2022 r., sygn. I CSK 2664/22
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Monika Koba
w sprawie z powództwa C. spółki komandytowej
w W. (poprzednio: C.1 spółka komandytowa w W.)
przeciwko Towarzystwu Ubezpieczeń spółce akcyjnej w S.
o zapłatę,
na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej
w dniu 30 września 2022 r.,
na skutek skargi kasacyjnej pozwanego
od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie
z dnia 29 października 2021 r., sygn. akt VII AGa 100/20,
1) odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,
2) zasądza od pozwanego na rzecz powódki kwotę 5.400 (pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Wyrokiem z dnia 29 października 2021 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekając na skutek apelacji powódki C. spółki komandytowej w W. ( poprzednio: C.1 spółki komandytowej w W.) zmienił wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 22 listopada 2019 r. w ten sposób, że zasądził od pozwanego Towarzystwa Ubezpieczeń spółki akcyjnej w S. na rzecz powódki kwotę 229 300 zł z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia 2 października 2015 r. i kosztami procesu za obie instancje.
U podstaw uwzględnienia powództwa i apelacji legło stwierdzenie, że zaistniał wypadek ubezpieczeniowy z ubezpieczenia autocasco w postaci kradzieży pojazdu objęty ochroną pozwanego. Ubezpieczyciel w okolicznościach sprawy nie może się natomiast zwolnić od odpowiedzialności na podstawie postanowień ogólnych warunków umów, mimo że użytkowniczka pojazdu pozostawiła w jego schowku dowód rejestracyjny. Między pozostawieniem dowodu rejestracyjnego w samochodzie, a jego kradzieżą nie zachodził bowiem związek przyczynowy. Pojazd był bardzo dobrze zabezpieczony, użyto w nim kilku niezależnych od siebie rozwiązań technicznych zabezpieczających przed jego nieautoryzowanym uruchomieniem i kradzieżą, w tym system GPS do jego pozycjonowania oraz moduł transmisyjny GSM służący do przesyłania wszystkich informacji pochodzących z pojazdu, w tym sygnałów alarmowych. Z ustalonego mechanizmu działania sprawców wynika, że nie mieli wiedzy o pozostawieniu dowodu rejestracyjnego w schowku, dysponowali sprzętem i umiejętnościami by zneutralizować zabezpieczenia i uniemożliwić odzyskanie pojazdu, mimo niezwłocznego powiadomienia policji przez jego użytkowniczkę, która opuściła pojazd na 7 -10 minut, o kradzieży.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty