Postanowienie SN z dnia 29 września 2022 r., sygn. II CSKP 729/22
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Tomasz Szanciło (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Jacek Grela
SSN Krzysztof Wesołowski
w sprawie z wniosku Bank spółki akcyjnej w W.
z udziałem Bank1 z siedzibą w H. w Finlandii
i A. W.
o wpis,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej
w dniu 29 września 2022 r.,
skargi kasacyjnej uczestniczki postępowania A. W.
od postanowienia Sądu Okręgowego w Warszawie
z dnia 26 marca 2020 r., sygn. akt V Ca 33/20,
I. oddala skargę kasacyjną;
II. zasądza od A. W. na rzecz Bank spółki akcyjnej w W. kwotę 240 zł (dwieście czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Postanowieniem z 26 marca 2020 r. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił apelację uczestniczki postępowania A. W. od postanowienia Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie z 20 sierpnia 2019 r., którym Sąd Rejonowy utrzymał w mocy zaskarżony przez A. W. wpis w dziale IV księgi wieczystej nr […], dotyczący zmiany wierzyciela, tj. P. S.A. w W. (dalej: „B.”) zamiast Bank1 S.A. Oddział w Polsce w Ł. (dalej: „Bank1”).
W toku rozpoznania sprawy Sąd pierwszej instancji ustalił, że w dziale II księgi wieczystej wpisana jest A. R. (obecnie W.), a w dziale IV księgi wieczystej pod nr 1 wpisana jest hipoteka kaucyjna w kwocie 59 500 zł. Poprzednim wierzycielem był Bank1, w miejsce którego został wpisany B.
Sąd Rejonowy wskazał, że w dniu złożenia wniosku o wpis zmiany wierzyciela w księdze wieczystej, tj. 3 kwietnia 2019 r., obowiązywał dodany ust. 6 art. 95 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (aktualnie: t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 2439 ze zm.; dalej: pr. bank.), zgodnie z którym ust. 1-3 tego artykułu stosuje się odpowiednio do przeniesienia hipoteki w związku ze zbyciem wierzytelności bankowej. W ocenie Sądu pierwszej instancji przepisy te nie wskazywały na konieczność uzyskania zgody dłużnika na dokonanie cesji wierzytelności banku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty