Postanowienie SN z dnia 9 czerwca 2022 r., sygn. III USK 475/21
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Romualda Spyt
w sprawie z odwołania K. M.
od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w L.
o ubezpieczenia społeczne,
na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 9 czerwca 2022 r.,
na skutek skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w […]
z dnia 3 marca 2021 r., sygn. akt III AUa […],
1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,
2. zasądza od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w L. na rzecz K. M. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Wyrokiem z dnia 16 lipca 2020 r. Sąd Okręgowy w L. zmienił decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L. z dnia 10 maja 2019 r. w ten sposób, że ustalił, iż K. M. jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą podlega obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu oraz dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu od 29 marca 2013 r. Sąd Apelacyjny, wyrokiem z dnia 3 marca 2021 r., oddalił apelację organu rentowego od powyższego wyroku.
Skarga kasacyjna organu rentowego, wniesiona od wyroku Sądu Apelacyjnego, oparta została na:
1) naruszeniu przepisów prawa procesowego, które mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy, to jest: art. 278 § 1 i art. 286 w związki z art. 391 § 1, a także art. 382 kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.) przez: zdyskwalifikowanie w całości wniosków zawartych w opiniach biegłego sądowego z zakresu ginekologii i położnictwa, w sytuacji gdy - zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Sądu Najwyższego - opinia biegłego, która nie przekonała Sądu, nie może być weryfikowana, a zwłaszcza dyskwalifikowana w całości bądź co do wniosków, bez posłużenia się wiedzą specjalistyczną oraz przez uznanie, że skoro - jak stwierdził Sąd drugiej instancji - zgromadzony materiał dowodowy wskazywał, iż ubezpieczona w rzeczywistości prowadziła działalność gospodarczą, to wnioski biegłego sądowego nie miały w sprawie decydującego znaczenia, w sytuacji gdy - w świetle wyroku Sądu Najwyższego z 13 września 2016 r., I UK 455/15 - wnioski te pozwalały na poczynienie ustaleń co do świadomości ubezpieczonej odnośnie do swojego stanu zdrowia w momencie zgłoszenia się do ubezpieczenia, co z kolei pozwalało na zweryfikowanie kryterium „ciągłości” działalności gospodarczej jako tytułu do podlegania ubezpieczeniom społecznym;
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty